Interpretacja Urzędu Skarbowego w Grudziądzu
USIII/415-2/5/05
z 22 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIII/415-2/5/05
Data
2005.02.22


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Grudziądzu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
lokal użytkowy
środek trwały
ustalanie
wartość początkowa


Pytanie podatnika
Czy do celów podatkowych wartość początkową nieruchomości może ustalić rzeczoznawca.


POSTANOWIENIE

NACZELNIK URZĘDU SKARBOWEGO W GRUDZIĄDZU działając na podstawie: art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana z dnia 7 stycznia 2005r. (wpływ do Urzędu skarbowego w Grudziądzu w dniu 10 stycznia 2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego

p o s t a n a w i a

  • u z n a ć za niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego stanowisko Pana wyrażone we wniosku z dnia 7 stycznia 2005r. (wpływ w dniu 10 stycznia 2005r.)

UZASADNIENIE

Stan faktyczny sprawy:

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą – Pracownia Protetyczna „…”, handel artykułami zielarsko-drogeryjnymi oraz wynajem lokalu użytkowego.

W dniu 7 kwietnia 2004r. dokonał zakupu nieruchomości zapisanej w księdze wieczystej KW nr 17943 oraz działkę nr 6/1 o powierzchni 242 m2 wraz z żoną, na zasadach wspólności ustawowej za kwotę 195.000,-zł. W akcie notarialnym Repertorium A 1510/2004 jest zapis, że podatnik przedmiotowego nabycia dokonuje w ramach prowadzonej działalności gospodarczej pod nazwą Pracownia Protetyczna „…”.

W dniu 10.09.2004r. podatnik uzyskał pozwolenie na budowę dotyczącą dobudowy klatki schodowej do budynku wraz z przebudową istniejącego budynku handlowo-usługowego.

Po dokonaniu prac remontowych i budowlanych, zakupiona nieruchomość będzie wykorzystywana jako lokal handlowo-usługowy, w części pod wynajem, w części na potrzeby własnej działalności gospodarczej i zaliczony jako środek trwały w prowadzonej działalności gospodarczej.

Pytanie:

Czy do celów podatkowych wartość początkową nieruchomości może ustalić rzeczoznawca...

Stanowisko podatnika:

W związku z tym, że w akcie notarialnym wykazana została łączna wartość nieruchomości wraz z działką, możliwe jest powołanie rzeczoznawcy, który wyodrębni wartość nieruchomości oraz wartość działki, co pozwoli na poprawne ustalenie wartości nieruchomości do celów podatkowych.

Odpowiedź:

Podatnik wykorzystujący do prowadzenia działalności gospodarczej budynek może amortyzować go dla celów podatkowych pod warunkiem jednak, że budynek ten będzie spełniać kryteria określone w art. 22a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Zgodnie z tym przepisem za środki trwałe uznaje się nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania m.in. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, stanowiące własność lub współwłasność podatnika.

Przewidywany okres ich używania musi być dłuższy niż rok i muszą być wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1.

Przepis art. 22g ust. 1 pkt 1 cytowanej wyżej ustawy stanowi, iż za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, uważa się w razie nabycia w drodze kupna – cenę ich nabycia.

Wartość początkową środków trwałych w razie nabycia w drodze kupna, stanowi cena nabycia, którą zgodnie z art. 22g ust. 3 ustawy jest cena zakupu obejmująca kwotę należną zbywcy powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji oraz pomniejszona o podatek od towarów i usług z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.

Mając na uwadze powyższe przepisy w przedstawionej sytuacji wartość początkową budynku będzie stanowiła cena nabycia wynikająca z aktu notarialnego (195.000,-zł pomniejszona o wartość działki), powiększona o wartość wszystkich nakładów (budowlanych, remontowo-modernizacyjno-adaptacyjnych), które miały miejsce przed przekazaniem do używania nabytego środka trwałego, bowiem poniesione koszty są bezpośrednio związane z przystosowaniem środka trwałego do stanu zdatnego do używania.

W związku z tym, że określona w akcie notarialnym cena nabycia nieruchomości 195.000,-zł obejmuje łączną cenę nabytej nieruchomości i działki, z ceny tej należy wyłączyć cenę działki gdyż w myśl art. 22c pkt 1 ustawy grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów nie podlegają amortyzacji. Wyceny działki podatnik powinien dokonać z uwzględnieniem cen rynkowych działek stosowanych w dniu dokonania zakupu na terenie Grudziądza. Zaznacza się, że łączna cena nabycia działki i budynku nie może jednak przekraczać ceny określonej w akcie notarialnym tj. 195.000,-zł.

Należy podkreślić, że zgodnie z przepisami art. 22g ust. 1 pkt 2, ust. 4 i 9 w/w ustawy, wycena biegłego ma zastosowanie w sytuacji, gdy podatnik we własnym zakresie wytworzył dany środek trwały, jednakże nie może ustalić kosztu wytworzenia w sposób określony w ust. 4 – w tym przypadku wartość początkową środka trwałego ustala się w wysokości określonej z uwzględnieniem cen rynkowych, o których mowa w ust. 8 przez biegłego powołanego przez podatnika.

Wycena ta nie może obejmować środka trwałego, którego cena nabycia jest znana, ponieważ wykraczałaby ona poza dyspozycję wskazanego przepisu, ponadto byłoby to sprzeczne z generalną zasadą ustalania wartości początkowej środków trwałych nabytych w drodze kupna ustanowioną w art. 22g ust. 1 pkt 1 i ust. 3.

Zatem przedstawione przez Pana stanowisko w tej kwestii nie jest słuszne.

Reasumując powyższe należało postanowić, jak w sentencji niniejszego postanowienia.

POUCZENIE:

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Grudziądzu w terminie 7 dni od dnia jej doręczenia w trybie art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj