Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście
1013/POS/20/22/35
z 3 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1013/POS/20/22/35
Data
2005.03.03



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
sprzedaż nieruchomości
wydatki mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Czy wydatek poniesiony jako partycypacja w kosztach budowy lokalu mieszkalnego otrzymanego w drodze umowy najmu w TBS oraz wniesiona kaucja gwarancyjna korzysta ze zwolnienia z opodatkowania jako zakup lokalu mieszakalnego, w swietle przepisów art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)?


Postanowienie

W dniu 3.01.2005r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji odnośnie zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w przedmiocie 10% zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, w niżej przedstawionej indywidualnej sprawie.
Po wpłaceniu kwoty partycypacyjnej i kaucji gwarancyjnej podatniczka otrzymała w najem mieszkanie w WTBS. Jak podkreśla w swoim wniosku, partycypacja, zgodnie z ustawą o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, jest częścią kosztów budowy lokalu, który dostała w najem. Zatem, zdaniem podatniczki, najem lokalu w WTBS jest częściowym kupnem mieszkania, zgodnie z dyspozycją art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. b i e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W 2004r. podatniczka dokonała odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego i złożyła oświadczenie dla celów uzyskania zwolnienia od podatku dochodowego, (na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Zgodnie z treścią aktu notarialnego, 1/2 udziału w prawie własności lokalu mieszkalnego podatniczka nabyła w roku 1989 do wspólności ustawowej, w jakiej pozostawała z mężem oraz w 1/2 udzialu w 2000 r., na podstawie wyroku znoszącego wspólność majątkową małżeńską w części dotyczącej mieszkania.

A zatem przychód z odpłatnego zbycia 1/2 udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego, uzyskany przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, zgodnie z art. 28 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10%. Podatek ten jest płatny w terminie 14 dni od daty sprzedaży na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego według miejsca zamieszkania podatnika.

Zasada ta nie dotyczy podatników, którzy w terminie 14 dni od daty sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży prawa do lokalu mieszkalnego przeznacza na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i e) w/w ustawy.

Powyższy przepis stanowi, że wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane m.in. z odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w części wydatkowanej nie później niż w terminie dwóch lat od daty sprzedaży na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrebną nieruchomość, gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę własnego budynku mieszkalnego, spółdzielczego wlasnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę albo remont lub modernizację własnego domu lub lokalu mieszkalnego, a także na spłatę kredytu lub pożyczki zaciągnietych na w/w cele.

W złożonym zapytaniu podatniczka twierdzi, iz najem lokalu mieszkalnego w WTBS jest częściowym kupnem mieszkania.

Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 26.10.1995r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000r. Nr 98, poz. 1070 ze zm.), przedmiotem dzialania towarzystwa budownictwa społecznego jest budowanie domów mieszkalnych i ich eksploatacja na zasadach najmu.

Art. 29a ust. 1 powołanej ustawy stanowi, że osoba fizyczna moze zawrzec z towarzystwem umowe w sprawie partycypacji w kosztach budowy lokalu mieszkalnego, którego bedzie najemca. Umowa najmu zaś może przewidywać obowiazek wpłacenia przez najemcę kaucji zabezpieczajacej pokrycie należności z tytulu najmu, zgodnie z treścią art. 32.

Z powołanych powyżej przepisów wynika, że towarzystwo budownictwa społecznego nie może dokonać sprzedaży lokalu mieszkalnego na rzecz osoby fizycznej.

Katalog wydatków wymienionych w przepisie art.21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ma charakter enumeratywny, tj. wyczerpujący, zatem brak jest podstaw do zastosowania wykładni rozszerzającej i uwzględnienia wydatków poniesionych w związku z umową najmu lokalu mieszkalnego, jako korzystających z przedmiotowego zwolnienia.

W złożonym wniosku w sprawie interpretacji, stwierdzając, iż najem lokalu mieszkalnego w towarzystwie budownictwa społecznego jest jego częściowym zakupem powołano jako podstawę prawną m.in. art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten stanowi, iż wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych w calości, jeśli sprzedaż nastąpiła w celu uzyskania w zamian za te nieruchomości lub prawa, spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu albo budynku mieszkalnego lub jego części. A zatem w/w przepis nie znajduje zastosowania w przedstawionej sprawie.

Na podkreślenie przy tym zasługuje fakt, iz podatniczka wskazuje w zapytaniu, ze po wpłaceniu kwoty partycypacyjnej i kaucji gwarancyjnej otrzymała w najem lokal mieszkalny w WTBS i potwierdza w złożonym wniosku, iz partycypacja jest częścią kosztów budowy tego lokalu, który orzymała w najem.

W świetle obowiazujących przepisów, stanowisko zaprezentowane w rozpatrywanym wniosku należy uznać za nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj