Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze
III-434/139/BK/04
z 2 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III-434/139/BK/04
Data
2004.12.02



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Zielonej Górze


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
dopłata
odliczenia
spółka kapitałowa


Pytanie podatnika
Czy istnieje możliwość zmniejszenia podstawy opodatkowania o wydatki i koszty określone w art. 6 ust. 9 pkt 1-3 i 5 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych?


W odpowiedzi na pismo z dnia 3 listopada 2004r w sprawie podstawy opodatkowania dopłaty do kapitału spółki oraz zastosowania odliczeń od podstawy opodatkowania o wydatki i koszty poniesione przez spółkę przed 1 maja 2004r. na podstawie art. 6 ust. 9 pkt 1 - 3 i 5 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze na podstawie art. 14a ustawy z 29.08.1997r Ordynacji Podatkowej (Dz.U. Nr 137, poz.926 ze. zm.) informuje, że zgodnie z treścią art. 6 ust.1 pkt 8 lit c ustawy z dnia 9.09.2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. Nr 86, poz. 959 ze. zm.), podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych stanowi kwota dopłat.

Natomiast w ust. 9 tego artykułu wymienione są odliczenia które można odliczyć od podstawy opodatkowania.

Z treści pkt 1 -3 wynika zatem, że w przypadku dopłaty nie można zastosować odliczeń gdyż dopłata do kapitału spółki nie powoduje podwyższenia kapitału zakładowego i dopłata nie wymaga zastosowania zmian wpisu w rejestrze przedsiębiorców.

Na podstawie art. 6 ust. 9 pkt 5 można odliczyć wartość wkładów do spółki albo wartość kapitału zakładowego wynikającą z umowy spółki lub jej zmiany, związanej z przekształceniem, podziałem lub łączeniem spółek, która była opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych przed dokonaniem tej czynności, a zatem przy wniesieniu dopłat nie można zastosować tego przepisu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj