Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze
II-2/423/17/2004
z 14 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
II-2/423/17/2004
Data
2004.12.14



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Zielonej Górze


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
nota obciążająca


Pytanie podatnika
Czy wydatek dokonany tylko na podstawie zawartej umowy i wystawionej na jej podstawie noty księgowej może być uznany za koszt uzyskania przychodów?


W związku z pismem z dnia 22 listopada 2004r. (data wpływu do Urzędu Skarbowego 24.11.2004r.) w sprawie stosowania prawa podatkowego dot. podatku dochodowego od osób prawnych, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze działając w oparciu o art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje, że:

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r. (Dz.U. Nr 54, poz. 535), gdzie wskazano, że obowiązanymi do wystawiania faktur VAT są podatnicy, o których mowa w art. 15 ustawy i zgodnie z §11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 971) jedynie zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej wystawiają faktury oznaczone wyrazami „Faktura VAT”.

Z unormowania tego przepisu wynika, że pozostali podatnicy tzn. podatnicy VAT zwolnieni od podatku na podstawie art. 96 ust. 4, art. 113 ust. 1 i 9 lub wykonujący czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 i art. 82 ust. 3 jako nie obowiązani do wystawienia faktury VAT wg zasad określonych w §11, 12, 14-20, 22-25 i 27 ww. rozporządzenia Ministra Finansów wystawiają rachunki, o których mowa w art. 87-90 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) zwane umownie fakturami (§23 pkt 5 cyt. rozporządzenia).

Natomiast ustawa o rachunkowości z dnia 29 września 1994r. (Dz.U. z 2002r., Nr 76, poz. 694 ze zm.) w art. 21 wskazuje co powinien zawierać dowód księgowy.

W związku z powyższym odpowiadając na pytanie podatnika, czy notę księgową wystawioną przez Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno Muzycznych SAWP z/s w Warszawie dla Podatnika można uznać za dokument księgowy, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego wyjaśnia, że jeżeli nota księgowa, która ściśle powiązana jest z zawartą umową licencyjną na eksploatowanie utworów i artystyczne wykonanie, a której wartość ma ścisły związek z uzyskanym przez Podatnika przychodem – zawiera wszystkie dane wymagane zgodnie z art. 21 ustawy o rachunkowości, wówczas można uznać ją za dokument księgowy i na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. Nr 54, poz. 654 ze zm.) wartość jej uznać za koszt uzyskania przychodu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj