Interpretacja Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego
ZP-I/443-146/04
z 20 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
ZP-I/443-146/04
Data
2004.09.20



Autor
Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
faktura
faktura korygująca
komisant
różnice kursowe


Pytanie podatnika
Czy w przypadku dokonywania rozliczeń w walucie obcej transakcji komisu zagranicznego pomiędzy rezydentami będącymi względem siebie komitentem i komisantem, i w razie wystąpienia w takiej sytuacji różnic kursowych w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych na skutek zaistnienia różnicy pomiędzy kwotą w PLN wynikającą z faktury wystawionej przez komitenta dla komisanta (powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT), a kwotą stanowiącą równowartość w PLN waluty obcej otrzymanej przez komitenta od komisanta jako zapłata należności z tej faktury, komitent zobowiązany jest do dokonania korekty faktury pierwotnie wystawionej dla komisanta o powstałe różnice kursowe.


Naczelnik Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy w odpowiedzi na wniosek z dnia 18 sierpnia 2004r. (wpływ do tut. Urzędu dnia 19 sierpnia 2004r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, działając zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) uprzejmie informuje.

Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym w przedmiotowym wniosku Spółka korzysta z usług firm wyspecjalizowanych w handlu zagranicznym i dokonuje sprzedaży towarów za ich pośrednictwem na zasadzie umowy komisu. Komisant sprzedaje towary na rachunek Spółki - komitenta, kontrahentowi zagranicznemu. Warunki sprzedaży towaru, w tym cena towaru, ustalana zawsze w walucie obcej, uzgadniane są z kontrahentem zagranicznym z udziałem komitenta i komisanta.

Zgodnie z aktualnie obowiązującą ustawą o podatku od towarów i usług Spółka wystawia komisantowi faktury w PLN w kwocie stanowiącej równowartość z dnia wystawienia faktury, ceny w walucie obcej ustalonej z kontrahentem zagranicznym, po pomniejszeniu jej o prowizję należną komisantowi. Na fakturze podawana jest również wartość dostawy w walucie obcej.

W związku z powyższą sytuacją Spółka zwróciła się z zapytaniem, czy w przypadku dokonywania rozliczeń w walucie obcej transakcji komisu zagranicznego pomiędzy rezydentami będącymi względem siebie komitentem i komisantem, i w razie wystąpienia w takiej sytuacji różnic kursowych w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych na skutek zaistnienia różnicy pomiędzy kwotą w PLN wynikającą z faktury wystawionej przez komitenta dla komisanta (powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT), a kwotą stanowiącą równowartość w PLN waluty obcej otrzymanej przez komitenta od komisanta jako zapłata należności z tej faktury, komitent zobowiązany jest do dokonania korekty faktury pierwotnie wystawionej dla komisanta o powstałe różnice kursowe.

Zdaniem Spółki zmiana wartości świadczenia wywołana różnicami kursowymi spowoduje jedynie skutki podatkowe w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, pozostaną zaś bez wpływu na rozliczenie podatku VAT.

Uwzględniając powyższe stwierdzono co następuje.

Od dnia 1 maja 2004r. każde wydanie towaru w ramach umowy komisu traktowane jest jako dostawa towaru. Zgodnie z definicją zawartą w art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą o VAT, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej.

Od dnia 1 maja 2004r. zmieniły się także zasady opodatkowania transakcji w ramach umowy komisu. Obowiązek podatkowy powstaje co do zasady, zgodnie z art. 19 ust 1 i 4 ustawy o VAT, z chwilą wydania towaru, a jeżeli wydanie towaru winno być potwierdzone fakturą, z chwilą wystawienia tej faktury, nie później niż 7 dnia od dnia wydania towaru.

Zasady wystawiania i rozliczania faktur korygujących regulują przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971).

Zgodnie z § 19 i § 20 powyższego rozporządzenia faktury korygujące wystawia się w przypadku m.in.: udzielania rabatu po wystawieniu faktury pierwotnej, zwrotu sprzedawcy towarów oraz zwrotu nabywcy kwot nienależnych,

zwrot nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat podlegających opodatkowaniu

podwyższenia ceny po wystawieniu faktury pierwotnej, stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

Zaznaczyć przy tym należy, iż zgodnie z § 37 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

Zgodnie natomiast z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1994r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz 654 ze zm.), przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Ponadto w myśl cytowanego powyżej art. 12 ust. 2 przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu, ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski.

Sposób ustalenia różnic kursowych został określony w art. 12 ust. 3 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w myśl którego jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu.

Reasumując należy uznać stanowisko Spółki w przedmiotowej kwestii za słuszne.

Niniejsza odpowiedź udzielona została zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj