Interpretacja Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego
ZP-II/443-179/04
z 22 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
ZP-II/443-179/04
Data
2004.12.22



Autor
Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego


Słowa kluczowe
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
dostawa towarów
faktura wewnętrzna
koszty uzyskania przychodów
obniżenie podatku należnego
prawo do odliczenia
przekazanie towarów
reklama
reprezentacja
usługi gastronomiczne
usługi noclegowe
usługi obce


Pytanie podatnika

1. czy w przypadku wydatków, które z uwagi na przekroczony limit nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów istnieje możliwość odliczenia podatku VAT w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) ,
2. czy podatek zapłacony przy zakupie usług obcych na potrzeby tzw. ,,reprezentacji i reklamy limitowanej", w przypadku przekroczenia limitu może być odliczony od podatku należnego w świetle ww ustawy o VAT.


Naczelnik Kujawsko – Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo Spółki z dnia 14 grudnia 2004r, w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego, wyjaśnia co następuje.

W powołanym wyżej piśmie Podatnik zwrócił się do tut. Organu z prośbą o zajęcie stanowiska, w następujących kwestiach:

  1. czy w przypadku wydatków, które z uwagi na przekroczony limit nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów istnieje możliwość odliczenia podatku VAT w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) ,
  2. czy podatek zapłacony przy zakupie usług obcych na potrzeby tzw. ,,reprezentacji i reklamy limitowanej", w przypadku przekroczenia limitu może być odliczony od podatku należnego w świetle ww ustawy o VAT.

Zdaniem Strony istnieje możliwość odliczenia podatku VAT od wydatków, które z uwagi na przekroczony limit nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w myśl ustawy z dnia 15 lutego 1992r o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r Nr 54, poz. 654 ze zm), ponieważ są one przedmiotem czynności określonych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 cyt. ustawy o VAT. W sytuacji, gdy wydatki dotyczące nieodpłatnego przekazania towarów oraz nieodpłatnego świadczenia usług, zostały udokumentowane fakturą wewnętrzną i opodatkowane, podatnik ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego. Natomiast zakup usług obcych na potrzeby reprezentacji i reklamy nie jest przedmiotem czynności określonych w art. 8 ust. 2 ustawy o VAT i w związku z tym podatnik nie ma obowiązku wystawienia faktury wewnętrznej i obliczenia podatku należnego. Zdaniem Strony jeżeli zakup usługi obcej na potrzeby reprezentacji i reklamy został udokumentowany oryginalną fakturą VAT, to podatek w niej wykazany stanowi dla podatnika podatek naliczony do odliczenia z podatku należnego. Wyjątek stanowi zakup usług gastronomicznych, od których podatek naliczony nie podlega odliczeniu.

Tut. Organ zauważa, iż stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, ustawodawca uznał za dostawę towarów (a więc czynność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług ) przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, a w szczególności :

  1. przekazanie lub zużycie na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazania towarów bez wynagrodzenia w szczególności darowizny

Zgodnie z przepisem art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT obniżenie kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem z podatku dochodowego. Z kolei stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 564 ze zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji i reklamy w części przekraczającej 0,25 % przychodów, chyba że reklama prowadzona jest w środkach masowego przekazu lub publicznie w inny sposób.

Biorąc pod uwagę wspomniany wyżej przepis art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz cyt. artykuł ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnik nie miałby prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w cenie nabywanych towarów i usług przekazywanych następnie na cele niepublicznej reprezentacji i reklamy w przypadku przekroczenia kwoty limitu określonego w art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (0,25 % przychodu). Jednakże zgodnie z art. 88 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, przepis dotyczący zakazu odliczania podatku naliczonego zawartego w cenie towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów (art. 88 ust. 1 pkt 2) nie ma zastosowania w przypadku wydatków związanych z dostawą towarów oraz świadczeniem usług w przypadkach określonych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 (reprezentacja i reklama), jeżeli czynności te zostały opodatkowane. Powyższe oznacza, iż w przypadku, gdy podatnik opodatkuje podatkiem od towarów i usług czynność przekazania towarów na cele reprezentacji i reklamy może dokonać obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego przy zakupie tych towarów, nawet wówczas, gdy zostaną przekroczone (z tytułu tych zakupów) limity uniemożliwiające zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym (za wyjątkiem towarów o małej wartości i próbek w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług). W związku z tym jeżeli podatnik odlicza pomimo przekroczenia limitu (0,25 % przychodu) podatek naliczony od zakupów towarów na potrzeby reprezentacji i reklamy i jednocześnie naliczając podatek należny w tej samej wysokości , postępowanie takie należy uznać za prawidłowe .

Natomiast odnośnie odliczania podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup usług obcych dotyczących usług nabywanych w celach reklamowych, promocyjnych oraz marketingowych stwierdzić należy ,że zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535) faktury wewnętrzne wystawia się m. in. jako dokument potwierdzający czynności wymienione w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 czyli przekazania przez podatnika towarów lub świadczenia usług na cele niezwiązane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, w szczególności:

  • przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;
  • wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Należy jednak stwierdzić, że powyższy przepis nakazujący wystawienie faktury wewnętrznej dla udokumentowania czynności świadczenia usług oraz przekazania lub zużycia towarów na potrzeby reprezentacji albo reklamy dotyczy własnych usług wykonywanych przez podatnika w celach reprezentacyjnych czy reklamowych oraz towarów przekazywanych na te cele. Zatem zakup usług obcych w celach reklamowych, z którymi nie wiązało się przekazanie towarów, nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Podatnikowi może przysługiwać co do zasady prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu tychże usług zgodnie z art. 86 ust. 1 i 2, z czym nie łączy się obowiązek naliczenia podatku “

Reasumując w przypadku zakupu usług obcych na potrzeby reprezentacji i reklamy podatnik nie ma obowiązku wystawienia faktur wewnętrznych i obliczenia podatku należnego z uwagi na fakt, iż w tym przypadku przy zakupie takich usług nie zaistnieją po stronie nabywcy usługi okoliczności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT. W przypadku, gdy zakup takiej usługi został udokumentowany fakturą VAT, to wykazany w niej podatek należny co do zasady dla podatnika będzie stanowił podatek naliczony podlegający odliczeniu od podatku należnego. Ponadto należy zaznaczyć, iż zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych.

Odpowiedź zgodna jest ze stanem prawnym aktualnym na dzień jej udzielenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj