Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie
PD-415/44/AG/04
z 20 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-415/44/AG/04
Data
2004.12.20



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Tarnowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
lekarze
podatek dochodowy od osób fizycznych
rozwiązanie umowy
spółka partnerska
świadczenie usług
umowa o pracę


Pytanie podatnika
Możliwość wyboru opodatkowania liniową 19 - procentową stawką podatku dochodowego od osób fizycznych przychodów uzyskiwanych z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie osobowości prawnej, podczas świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy.


W odpowiedzi na pismo z dnia 30.11.2004 r. dotyczące udzielenia informacji w zakresie możliwości wyboru opodatkowania liniową 19-procentową stawką podatku dochodowego od osób fizycznych przychodów uzyskiwanych z pozarolniczej działalności gospodarczej, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje:

Ze złożonego pisma wynika, że okresie od dnia 01.04.2002 r. do dnia 31.12.2003 r. Podatnik uzyskiwał przychody z wynagrodzenia ze stosunku pracy wykonując pracę lekarza medycyny. Obecnie Podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie usług medycznych, uzyskując przychody z prowadzenia indywidualnej praktyki lekarskiej oraz z tytułu udziału w Partnerskiej Spółce Lekarskiej, powstałej z dniem 01.01.2004 r.
Podatnik zaznacza, iż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wystawiał i wystawia nadal faktury za badania profilaktyczne na rzecz byłego pracodawcy.

Zasady opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej stawką w wysokości 19% podstawy obliczenia podatku reguluje art. 30 c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Natomiast w art. 9 a ust. 3 tej ustawy wprowadzono ograniczenia co do możliwości korzystania z opodatkowania podatkiem liniowym.
Z przepisu tego wynika, że jeżeli podatnik, który wybrał omawiany sposób opodatkowania, uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do złożenia właściwych deklaracji o wysokości dochodu i wpłacenia zaliczek obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Z powyższego wynika, że osoby, które zamierzają wykonywać działalność na rzecz byłych lub obecnych pracodawców nie mogą stosować podatku liniowego. Przy czym ograniczenie to nie dotyczy każdego przypadku świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy. Okolicznością wyłączającą możliwość stosowania podatku liniowego jest wcześniejsze wykonywanie czynności wchodzących w zakres działalności w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, ale tylko w roku rozpoczęcia działalności lub roku poprzednim.
Ograniczenie w korzystaniu z podatku liniowego ma obowiązywać również w sytuacji, jeżeli działalność wykonywana będzie w formie spółki niemającej osobowości prawnej, w sytuacji gdy co najmniej jeden ze wspólników wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności spółki.

Z przedłożonej Uchwały Rady Rady Gminy o powołaniu Podatnika na likwidatora Zakładu wynika, że do zadań likwidatora należą w szczególności:
1. przeprowadzenie inwentaryzacji Zakładu,
2. sporządzenie bilansu na dzień otwarcia i dzień zakończenia likwidacji,
3. uregulowanie stosunku pracy z pracownikami Zakładu,
4. zaspokojenie wierzycieli Zakładu,
5. zawieranie umów w zakresie niezbędnym dla likwidacji,
6. spowodowanie wykreślenia Zakładu z właściwych rejestrów.
Są to więc czynności nie wchodzące w zakres świadczeń zdrowotnych, które wykonywał Podatnik w ramach stosunku pracy. Ponadto, w oparciu o dołączone świadectwo pracy wynika, że stosunek pracy ustał z dniem 31.12.2003 r.
Okoliczności te, dają więc Podatnikowi możliwość do opłacania podatku liniowego z dniem 01.01.2005 r.

Jednak w zwiąku z tym, że prowadzi Podatnik również działalność gospodarczą w spółce partnerskiej, która nie posiada osobowości prawnej, to zgodnie z art 9a ust. 3 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, aby mógł skorzystać z dniem 01.01.2005 r. z opodatkowania dochodów 19% stawką podatku dochodowego, konieczne jest spełnienie drugiego warunku zgodnie z którym, żaden ze wspólników tej spółki, nie może wykonywać czynności wchodzących w zakres działalności spółki jednocześnie w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy w roku podatkowym tj. 2005, lub w roku poprzedzającym rok podatkowy tj. 2004.

W skierownym piśmie nie przedstawił Podatnik sytuacji wspólników spółki partnerskiej, wobec czego tut. Organ odniósł się tylko do warunków jakie podatnik i wspólnicy muszą spełnić, aby zachować prawo do korzystania z dniem 01.01.2005 r. z opodatkowania swoich dochodów w sposób określony w art. 30c w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zaznaczyć również należy, że podatnicy wybierający sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c, obowiązani są do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania – art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj