Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze
PP/443/194/03
z 16 stycznia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/194/03
Data
2004.01.16



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Sprzedaż opodatkowana i zwolniona od podatku


Słowa kluczowe
samochód ciężarowy
struktura sprzedaży
środek trwały
zmniejszenie podatku należnego


Pytanie podatnika
Czy przy obliczaniu podatku naliczonego istnieje możliwość uwzględnienia do struktury sprzedaży z trzech poprzednich lat, ostatnich 12 miesięcy, a nie ostatnich 6 miesięcy?


W odpowiedzi na zapytanie zawarte w piśmie z dnia 21.12.2003 r., Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze w oparciu o przepis art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia co następuje:

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, iż sprzedaje Pan swoje usługi ze stawką podatku VAT w wysokości 22% oraz jako zwolnione. W m-cu grudniu 2003 r zakupił Pan samochód ciężarowy dla celów prowadzonej działalności gospodarczej.

W oparciu o przepis art. 20 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 1993 r. Nr 11, poz. 50 ze zm.) podatnik dokonujący sprzedaży towarów opodatkowanych i zwolnionych od podatku obowiązany jest do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego, związanych ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną .

Zgodnie z art. 21 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym podatnikom dokonującym sprzedaży towarów opodatkowanych wyłącznie stawką, o której mowa w art. 18 ust. 1, u których podatek naliczony jest wyższy od podatku należnego, przysługuje zwrot różnicy podatku z urzędu skarbowego w kwocie nie wyższej od kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, które na podstawie odrębnych przepisów zaliczane są przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Mając na względzie przepis art. 20 ust. 4 cytowanej wyżej ustawy w przypadku nabycia towarów, o których mowa w art. 21 ust. 3, procentowy udział wartości sprzedaży towarów opodatkowanych w wartości sprzedaży ogółem oblicza się na podstawie sprzedaży z ostatnich sześciu miesięcy.

Tak więc przy obliczaniu kwoty podatku naliczonego związanego z zakupem samochodu ciężarowego nie może Pan uwzględnić struktury sprzedaży z poprzednich 3 lat, ostatnich 12 miesięcy lecz z ostatnich 6 miesięcy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj