Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
III-2-443-205/04/AM
z 29 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III-2-443-205/04/AM
Data
2004.12.29



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów


Słowa kluczowe
faktura korygująca
faktura wewnętrzna
nabycie wewnątrzwspólnotowe
podatek naliczony
rabaty


Pytanie podatnika
Podatnik dokonuje wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów. Postanowienia umowy zawartej z kontrahentem zagranicznym przewidują, że Spółka otrzymuje od kontrahenta zagranicznego rabaty cenowe (kwartalne). Rabaty te udzielane są Spółce po wystawieniu przez kontrahenta zagranicznego faktury dokumentującej dokonaną transakcję. Udzielenie rabatu kontrahent Spółki dokumentuje poprzez wystawienie faktury korygującej.
W którym okresie rozliczeniowym powinna ująć otrzymany rabat ?


Art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) stanowi, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju.

Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz – art. 9 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy. Przepis art. 9 ust. 1 w/w ustawy ma zastosowanie, jeżeli nabywcą towarów i dokonującym dostawy towarów są podmioty, o których mowa w art. 9 ust. 2 tej ustawy.

Stosownie do przepisu art. 31 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest zobowiązany zapłacić. Podstawa opodatkowania obejmuje:
1) podatki, cła opłaty i inne należności płacone w związku z nabyciem towarów;
2) wydatki dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia, pobierane przez dostawcę od podmiotu dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia.

Czynność wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów dokumentowana jest poprzez wystawienie faktury wewnętrznej – art. 106 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług.

Szczegółowe zasady sporządzania faktur wewnętrznych zostały uregulowane w § 28 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971).

Przepis ten stanowi, że do faktur wewnętrznych stosuje się odpowiednio przepisy § 12, § 16-20, § 22, § 23 i § 26 w/w rozporządzenia.

Spółka we wniosku informuje, że kontrahent zagraniczny udziela Spółce rabatu już po wystawieniu faktury dokumentującej transakcję dostawy towarów (udzielenie rabatu dokumentuje fakturą korygującą).

Wobec powyższego, w przypadku, gdy po wystawieniu faktury dokonano obniżenia kwoty transakcji z uwagi na udzielenie rabatu, podatnik wystawia wewnętrzną fakturę korygującą. Faktura korygująca powinna m.in. zawierać wskazanie faktury pierwotnej z numeru i daty jej wystawienia oraz dane dotyczące daty sprzedaży zawarte na fakturze pierwotnej (§ 19 ust. 1 i ust. 2 w/w rozporządzenia).

Ponadto, zgodnie z § 19 ust. 5 w/w rozporządzenia, nabywca otrzymujący fakturę korygującą jest zobowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym tę fakturę otrzymał, a w przypadku nabywców, o których mowa w art. 99 ust. 2 i 3 ustawy – w rozliczeniu za kwartał, w którym tę fakturę otrzymali.

Zatem wewnętrzne faktury korygujące dotyczące nabyć wewnątrzwspólnotowych winny być ewidencjonowane i wykazane w deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT – 7 lub VAT-7K) w miesiącu (lub kwartale) ich otrzymania.

Mając na uwadze powyższe, stanowisko Spółki przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

Jednocześnie informuję, iż powyższa informacja jest prawidłowa w zakresie stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj