Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005-0715/04
z 3 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005-0715/04
Data
2004.11.03



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku


Słowa kluczowe
darowizna
dochód


Pytanie podatnika
Czy w roku 2004 spółka będzie mogła odliczyć tę darowiznę od dochodu?


Stan faktyczny:

Spółka z o. o. przekazała w 2004r. kwoty darowizny dla zakładu opiekuńczo – leczniczego, który jest regionalną samorządową placówką opiekuńczo – wychowawczą, prowadzoną w formie jednostki budżetowej.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z treścią art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r., nr 54, poz. 654 ze zm.) podstawę opodatkowania - z pewnymi zastrzeżeniami – stanowi dochód (...) po doliczeniu darowizn przekazanych na cele określone w art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie – łącznie do wysokości nieprzekraczającej 10% dochodu (...).

Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. nr 96, poz. 873) wymienia 24 cele pożytku publicznego, które mogą realizować organizacje pozarządowe działające w sferze zadań publicznych. Wśród tych celów wymienia się również działalność charytatywną oraz ochronę i promocję zdrowia.

Natomiast organizacje, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, to:

1. organizacje pozarządowe, tj. niebędące jednostkami sektora finansów publicznych, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, niedziałające w celu osiągnięcia zysku, osoby prawne lub jednostki nieposiadające osobowości prawnej, utworzone na podstawie przepisów ustaw, w tym fundacje i stowarzyszenia, z zastrzeżeniem ust. 4.

2. osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego i lub przepisów o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych,

3. stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego.

Do sektora finansów publicznych zgodnie z art. 5 pkt 2 ustawy z dnia 26 listopada 1998r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2003r. Nr 15, poz. 148) zalicza się jednostki i zakłady budżetowe.

W przedstawionym stanie faktycznym spółka dokonała w 2004r darowizny dla zakładu opiekuńczo – leczniczego, który jest samorządową placówką prowadzoną w formie jednostki budżetowej. Zatem darowizna ta w obowiązującym stanie prawnym nie podlega odliczeniu od dochodu, gdyż wymogi zakreślone treścią powołanego art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. nie zostały spełnione, placówka na rzecz której przekazano darowiznę zalicza się bowiem do sektora finansów publicznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj