Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
US35/FD1/415/56/04/GW
z 26 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US35/FD1/415/56/04/GW
Data
2004.11.26



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem


Słowa kluczowe
likwidacja spółki cywilnej
zryczałtowany zwrot podatku


Pytanie podatnika
Spółka cywilna zamierza zakończyć działalność gospodarczą z dniem 31 grudnia 2004 roku. Posiadane środki trwałe są w pełni zamortyzowane, natomiast pozostałe wyposażenie firmy będzie podzielone pomiędzy wspólników i wniesione jako wkład do działalności gospodarczej prowadzonej odrębnie przez każdego ze wspólników.
Czy w związku z powyższym powstaje jakikolwiek obowiązek podatkowy dotyczący podatku dochodowego od osób fizycznych?


Zgodnie z art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. Nr 14 z roku 2000, poz. 176 ze zm. ), w razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej, dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów ( surowców ) podstawowych i pomocnicznych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadów oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością gospodarczą, nie będących środkami trwałymi – takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie trzech ostatnich miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności gospodarczej, a jeśli w tym okresie dochód nie wystąpił – w roku podatkowym poprzedzającym rok podatkowy, w którym nastąpiła likwidacja. Od tak ustalonego dochodu ustala sie podatek w formie ryczałtu w wysokości 10% tego dochodu. W sytuacji, kiedy likwidacja działalności gospodarczej nastąpiła w grudniu roku podatkowego, podatek ten wykazuje się i uiszcza – zgodnie z art. 45 ust. 3 pkt 2 w/cyt. ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych - w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu ( poniesionej straty ).

Wskazać jednak należy, że obowiązek ustalenia dochodu na dzień likwidacji działalności gospodarczej i odprowadzenia z powyższego tytułu 10% zryczałtowanego podatku dochodowego nie ma zastosowania w przypadku, gdy podatnik prowadził będzie dalej działalność gospodarczą samodzielnie bądź też w innej spółce, a przypadające na niego po likwidacji towary, materiały wroby gotowe, braki, odpady czy też rzeczowe składniki majątku wniesie w postaci wkładu czy aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że po likwidacji działalności gospodarczej prowadził Pan będzie jednoosobową działalność gospodarczą. Tym samym nie jest Pan zobowiązany do uiszczenia 10% zryczałtowanego podatku dochodowego od remanentu likwidacyjnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj