Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście
II-2/423/10/04/AJ
z 27 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
II-2/423/10/04/AJ
Data
2004.12.27



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dotacja
działalność statutowa
koszty uzyskania przychodów
strata
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Jednostka prowadząca działalność kulturalną – zwolnioną od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w 2003r. Otrzymała dotację z budżetu państwa na działalność statutową bieżącą oraz na pokrycie zaległych zobowiązań z lat ubiegłych.
Czy koszty nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów (m.in. odsetki budżetowe, PFRON) w przypadku pokrycia ich z dotacji winny być wzięte pod uwagę przy określaniu podstawy opodatkowania ?
Czy straty ponoszone przez jednostkę w latach ubiegłych mogą być odliczane od dochodu ?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w związku ze złożonym wnioskiem teatru z dnia 19.07.2004 r. uzupełnionym pismem z dnia 21.07.2004 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście uprzejmie informuje, iż:

Otrzymana w 2003 r. przez teatr dotacja z budżetu państwa na pokrycie zaległych zobowiązań z lat poprzednich stanowi przychód w roku jej otrzymania, w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Jednocześnie wydatki nią sfinansowane nie stanowią kosztów uzyskania przychodów (statystycznie) – na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 58 - a następnie kwota dotacji wolna jest od podatku – art. 17 ust. 1 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W tej sytuacji nie należy korygować zeznania CIT-8 za lata poprzednie.

W odpowiedzi na zapytanie dotyczące opodatkowania dochodu z działalności statutowej należy wskazać następujące przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych:

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągniecia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Jednocześnie dochód teatru, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jest wolny od podatku w części przeznaczonej na cele statutowe określone w tych przepisach.

W świetle wymienionych przepisów teatr ponosząc różne wydatki winien je rozpatrywać najpierw pod kątem, czy łączą się one z przychodem i stanowią koszty uzyskania przychodów. Następnie - w przypadku wydatków, które nie stanowiły kosztów uzyskania przychodów, a więc wpływających na zwiększenie dochodu – czy równowartość tego dochodu może być wolna od podatku, bowiem wydatki wiążą się z celami statutowymi. Jeżeli wydatki (koszty) wiążą się bezpośrednio z realizacją celów statutowych, to równowartość dochodu odpowiadająca tym wydatkom (kosztom) będzie wolna od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy.

W przypadku udokumentowania, iż wydatki nie związane z celami statutowymi pokryte zostały z dotacji, o której wyżej mowa, wolnej od podatku – nie wystąpi dochód do opodatkowania z tytułu tych wydatków.

Jeżeli natomiast dochody zostaną wydatkowane na inne cele, wówczas niezależnie od tego z jakiego okresu pochodziły, powstanie zobowiązanie podatkowe, nawet jeżeli w bieżącym okresie zostanie poniesiona strata podatkowa lub wykazany zerowy dochód (np. w wyniku rozliczenia straty z lat ubiegłych). Jeżeli nie jest to wydatek uprawniający do skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego, stosownie do art. 25 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym, dochód, który został wcześniej zadeklarowany na cele określone w art. 17 ust. 1 pkt 4, a został wydatkowany na inne cele, podlega opodatkowaniu. Przepis ten stosuje się również do dochodów za lata poprzedzające rok podatkowy i niewydatkowanych w tych latach.

W odniesieniu zaś do odliczania strat z lat poprzednich możliwe jest ich odliczania od dochodu roku 2003 na podstawie art. 7 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jednocześnie należy stwierdzić, iż interpretacja Urzędu w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej jest jedynie informacją o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. Nie może zawierać wyliczenia należnego podatku dochodowego, co jest obowiązkiem podatnika. Urząd określa wysokość zobowiązania podatkowego wyłącznie w formie decyzji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj