Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-1443/182/04
z 30 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
P-1443/182/04
Data
2004.11.30



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
korekta
kradzież
odliczenie podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Zwracamy się z zapytaniem, czy odliczony naliczony podatek VAT od skradzionych towarów podlega zwrotowi do Urzędu Skarbowego. Czy należy pomniejszyć podatek naliczony za okres, w którym wystąpiło zdarzenie, czy też należy korygować deklaracje za okresy w których zakupione były skradzione towary, czy też kradzież nie miała wpływu na prawo odliczenia podatku VAT. Naszym zdaniem, rozpoznanie czy wydatek może być kosztem i w związku z tym VAT może być odliczony odbywa się w momencie ponoszenia wydatków. Przyszłe zdarzenia, w naszym przypadku kradzież, nie powinny mieć wpływu na prawo do odliczenia. Naszym zdaniem przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego i nie zachodzi konieczność składania korekt.Prosimy o zajęcie stanowiska w w/w sprawie.


Działając na podstawie art.14a § 1, § 2 i § 3 oraz art.120 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137 poz. 926 z późn. zm./ w odpowiedzi na pismo Strony z dn. 25.10.2004r.(data wpływu do Urzędu 02.11.2004r.) informuje, iż zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 54 poz. 535./ „W zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124”. „Kwotę podatku naliczonego stanowi z zastrzeżeniem, ust. 3-7, suma kwot określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług ...” (art. 86 ust. 1w/w ustawy).Podatek VAT skonstruowany jest na zasadzie odliczenia bezzwłocznego. Podatnik w momencie zakupu określa, czy dany zakup będzie związany ze sprzedażą opodatkowaną czy też nie. Jeżeli zakup był dokonany w celu osiągnięcia przychodu opodatkowanego, podatnik nabywa prawo do odliczenia podatku naliczonegoW sytuacji opisanej przez Spółkę towary handlowe nabyte w celu dalszej odsprzedaży, które następnie zostały skradzione, w momencie dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z ich nabyciem miały związek z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Wobec powyższego Spółka prawidłowo dokonała pomniejszenia podatku należnego w momencie otrzymania faktury potwierdzającej dokonanie powyższych zakupów.

W zakresie klasyfikowania dokonanych zakupów do kosztów uzyskania przychodów decydują stosowne przepisy ustawy z dn. 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U nr 54, poz 654 z późn. zm.). Straty w środkach obrotowych zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów. Obowiązuje tu bowiem ogólna zasada wyrażona z art 15 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zgodnie z którą kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Art. 16 cyt. ustawy, będący enumeratywnym wyliczeniem wydatków które nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, nie wymienia opisanych przez Spółkę wydatków na zakup skradzionych w późniejszym okresie towarów handlowych, - a tym samym stanowią one koszty uzyskania przychodu (odmiennie natomiast traktowane są straty w środkach trwałych oraz wartościach niematerialnych i prawnych w części pokrytej sumą odpisów amortyzacyjnych ...-art 16 ust.1 pkt 5 – które nie są kosztami). Poniesiona strata winna być odpowiednio udokumentowana i powstać bez woli i udziału podatnika (vide wyrok NSA sygn. akt III SA 5669/98)Wobec uznania za koszty uzyskania przychodów, wydatków poniesionych na nabycie skradzionych towarów, nie ma zastosowania ograniczenie prawa obniżenia podatku należnego wskazane w art. 88 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy o podatku od towarów i usług, wobec czego kradzież towarów nie pozbawia podatnika nabytego uprzednio prawa do odliczania podatku naliczonego.

Tym samym, również jako nie wskazana bezpośrednio przez przepisy ustawy o podatku VAT, nie istnieje konieczność dokonania korekty złożonych poprzednio deklaracji VAT-7 w których uwzględniono podatek naliczony związany ze skradzionymi towarami.Brak również konieczności odprowadzenia podatku należnego związanego z utraconym towarem, bowiem obowiązek taki nie wynika z przepisu art. 5 w/w ustawy o podatku od towarów i usług.Jednocześnie informuję, iż zgodnie z art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza informacja zostanie przekazana do wiadomości Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie w celu sprawdzenia jej poprawności przez ten Organ.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj