Interpretacja Izby Skarbowej w Zielonej Górze
II-3/443-116/04
z 17 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
II-3/443-116/04
Data
2004.12.17



Autor
Izba Skarbowa w Zielonej Górze


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
podatek od wartości dodanej
zwrot podatku


Pytanie podatnika
Czy przysługuje mi zwrot niemieckiego podatku Mwst z faktur dokumentujących zakupy dokonane przed 1 maja 2004r?


W związku z przekazaną przez Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze, na podstawie art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm.), informacją o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 22 listopada 2004r., nr IV/443/141/04/I udzieloną w przedmiocie podatku od towarów i usług na zapytanie z dnia 4 października 2004r., uzupełnione pismem z dnia 21 października 2004r., Dyrektor Izby Skarbowej w Zielonej Górze na podstawie art. 14b § 2 ww. ustawy dokonuje zmiany ww. informacji.

Podatnik, który w lutym 2004r. sprowadził na firmę części samochodowe z Niemiec na zamówienie klienta zwrócił sie z nastepującymi pytaniami: 1) czy w sytuacji kiedy nie ubiega się o zwrot niemieckiego VAT ubezpieczalnia ma prawo wypłacić klientowi kwotę pomniejszoną o niemiecki VAT oraz 2) czy przysługuje mu zwrot niemieckiego podatku mwst z faktur dokumentujących zakupy dokonane przed 1 maja 2004r.?

Ad. 1. Kwestię zasad ustalania wysokości kwoty odszkodowania za szkodę komunikacyjną przez Zakład Ubezpieczeniowy reguluje zawarta przez poszkodowanego z Zakładem Ubezpieczeniowym umowa i obowiązujące w niej zawarte warunki, kwestii tej nie regulują natomiast przepisy prawa podatkowego.

Ad. 2. Zgodnie z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, (...), na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Jak wynika z art. 3 pkt 2 ww. ustawy przez przepisy prawa podatkowego należy rozumieć przepisy ustaw podatkowych oraz przepisy wydanych na ich podstawie aktów wykonawczych. Zasady zwrotu podatku od wartości dodanej na terenie Niemiec nie są uregulowane w polskich przepisach prawa podatkowego.

W związku z powyższym w celu uzyskania informacji na temat możliwości otrzymania zwrotu podatku od wartości dodanej z faktur dokumentujących zakupy dokonane przed 1 maja 2004r. oraz zasad zwrotu tego podatku na terenie Niemiec należy zwrócić się do tamtejszych władz podatkowych. Komunikat dot. adresów instytucji udzielających informacji o podatku od wartości dodanej w poszczególnych krajach członkowskich Unii Europejskiej znajduje sie na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.mf.gov.pl) w dziale Podatki/VAT w handlu wewnątrzwspólnotowym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj