Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
IB-415/005/93/04
z 24 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IB-415/005/93/04
Data
2004.12.24



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
darowizna
nabycie nieruchomości
sprzedaż nieruchomości
zniesienie współwłasności


Pytanie podatnika
Czy należy odprowadzić 10% zryczałtowany podatek od sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze darowizny, po dokonaniu zniesienia współwłasności, które polegało na podziale pomiędzy współudziałowcami działek wchodzących w skład w/w nieruchomości.


W odpowiedzi na Pani zapytanie z dnia 10.12.2004r. dotyczące interpretacji przepisów prawa w kwestii dotyczącej sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze darowizny oraz zniesienia współwłasności Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) uprzejmie informuje ,że zgodnie z art. 10 ust. 1 p k t . 8 lit .a ustawy z 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)-źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Powołane wyżej przepisy prawa podatkowego nie definiują pojęcia nabycia i w związku z tym rozpatrywane jest na gruncie kodeksu cywilnego.Zgodnie z teorią prawa rzeczowego przyznanie osobie na wyłączną własność rzeczy (na przykład udziałów w nieruchomości) w drodze darowizny jest nabyciem tych rzeczy.W kategorii nabycia traktowane są również przypadki, gdy udział osoby w rzeczy ulega powiększeniu w drodze zniesienia współwłasności – w ten sposób ulega zmianie zarówno zakres dotychczasowego władztwa tej osoby nad rzeczą , jak też jej majątku osobistego .

Stosownie do art. 21 ust. 1 p k t . 32 lit. d powołanej wyżej ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości, jeżeli jej nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny. Natomiast nabycie nieruchomości w drodze zniesienia współwłasności w części przekraczającej nabyty udział w drodze darowizny - nie stanowi nabycia w drodze darowizny w rozumieniu wyżej powołanego przepisu. W konsekwencji przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości nie korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego w tej części.

Z przedstawionej dokumentacji i stanu faktycznego wynika, że:

  • sprzedała Pani udział w nieruchomości nabyty w drodze darowizny,
  • zniesienie współwłasności polegało jedynie na podziale działek wchodzących w skład nieruchomości nabytej w drodze darowizny pomiędzy współudziałowcami.

W powyższej sytuacji wartość otrzymanego prawa własności nieruchomości w wyniku zniesienia współwłasności nie przekroczyła udziału przysługującego Pani w tej nieruchomości objętej współwłasnością ułamkową (tj. po #189; części) nabytego w drodze darowizny.W świetle powołanych przepisów wartość omawianej sprzedaży jest przedmiotowo zwolniona z 10% zryczałtowanego podatku dochodowego.W związku z powyższym, Pani stanowisko w sprawie jest właściwe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj