Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
US37/ZDD/6/AK/415/34/2004
z 10 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US37/ZDD/6/AK/415/34/2004
Data
2004.11.10



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
koszty uzyskania przychodów
lokal użytkowy
najem
wynajem


Pytanie podatnika
Czy prowadząc w 2004 r. działalność gospodarczą polegającą na wynajmowaniu lokali użytkowych i opłacając z tego tytułu podatek dochodowy od osób fizycznych na zasadach określonych w art. 30 c w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z najmu lokali użytkowych, poniesione wydatki na utrzymanie i zabezpieczenie okresowo nie wynajmowanej powierzchni lokalu użytkowego?


Art. 22 ust. 1 (zdanie pierwsze) i art. 23 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie precyzuje, które koszty są kosztami uzyskania przychodu. Przede wszystkim poniesione koszty winny mieć ścisły związek z uzyskaniem przychodu i przyczyniać się do uzyskania przychodu. Nie wszystkie wydatki jakie ponosi strona są kosztami uzyskania przychodu z konkretnego żródła przychodu.

Zatem kierując się zasadą wyrażoną w art. 22 ust. 3 i 3 a powołanej ustawy, do kosztów uzyskania przychodów ze źródła jakim jest działalność gospodarcza w zakresie wynajmu lokali użytkowych zaliczyć można koszty połat czynszu wnoszonych do spółdzielni mieszkaniowej (o ile z zawartych umów ciężar ich ponoszenia nie obejmuje najemców), natomiast z ponoszonych opłat medialnych (np. za energię, gaz, wodociągi, kanlizację, przy braku liczników w poszczególnych lokalach) należy zaliczyć w ciężar kosztów opłaty tylko od powierzchni wynajmowanych, wyliczone proporcjonalnie do ogólnej powierzchni lokali przeznaczonych do wynajmowania.

Zgodnie z dyspozycją Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie zgodnie z pismem z dnia 9.12.2004 r. o uzupełnienie informacji z dnia 10.11.2004 r.:

W myśl art. 22 ust. 1 / zdanie pierwsze / i art. 23 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztem uzyskania przychodów z poszczególnego źródła przychodów są wszelkie koszty poniesione przez podatnika w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych na liście negatywnej w ustawie podatkowej.

Istotnym jest charakter związku przyczynowo-skutkowego między kosztem a przychodem. Do kosztów uzyskania przychodu z działalności gospodarczej polegającej na wynajmie powierzchni lokalu użytkowego może Pan zaliczyć wydatki ponoszone w związku z wynajmowaną nieruchomością związane z utrzymaniem/zabezpieczeniem powierzchni lokalu czasowo nie wynajmowanej, których wysokość nie jest uzależniona (proporcjonalna) od faktu wynajmowania i wielkości wynajmowanej powierzchni, lecz stanowi opłatę za realizację spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego np czynsz do spółdzielni mieszkaniowej.

Nie może Pan natomiast potrącać w danym roku podatkowym od sumy przychodów z najmu, tych wydatków związanych z „utrzymaniem/zabezpieczeniem” czasowo nie wynajmowanej powierzchni lokalu, których wysokość zależy od wielkości zużycia i na ponoszenie których decyduje się Pan także w stosunku do części nie wynajmowanego lokalu np. opłata za oświetlenie, ogrzewanie tej części lokalu która nie jest wynajmowana.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj