Interpretacja Podlaskiego Urzędu Skarbowego
P-I/423/63/IK/04
z 15 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
P-I/423/63/IK/04
Data
2004.11.15



Autor
Podlaski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
kara umowna
koszty uzyskania przychodów


Pytanie podatnika
Zgodnie z zawartą umową pomiędzy Bankiem X a Bankiem Y w sprawie dopłat do oprocentowania kredytów obrotowych naliczona została kara umowna za niewykorzystanie dopłat za okres od 01.01.2003 r. do 30.11.2003 r. do oprocentowania kredytów udzielanych na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20.05.2003 r. w sprawie szczegółowych zasad, zakresu i trybu udzielania dopłat do oprocentowania kredytów na cele rolnicze (Dz. U. z 2003r. Nr 99, poz. 909).
Bank stoi na stanowisku, iż w/w wydatek, tj. opłacenie kary umownej stanowi koszt uzyskania przychodu bowiem związany jest z prowadzoną działalnością gospodarczą, której celem jest osiągnięcie, zachowanie, zabezpieczenie źródła przychodów, a więc jest gospodarczo uzasadniony.


W myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Zgodnie z art. 16 ust 1 pkt 22 w/w ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kar umownych i odszkodowań z tytułu:
– wad dostarczonych towarów,
– wad wykonanych robót i usług,
–zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad,
– zwłoki w usunięciu wad towarów,
– zwłoki w usunięciu wad wykonanych robót i usług.

Z powyższego wynika, że tylko określone w powołanym wyżej przepisie kary umowne i odszkodowania nie stanowią kosztów uzyskania przychodu, zatem pozostałe nie wymienione w tym przepisie kary i odszkodowania będą stanowiły koszt jednakże z uwzględnieniem ogólnych przesłanek zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodu zawartych w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Z definicji kosztu uzyskania przychodu określonej w powołanym wyżej art 15 ust. 1 wynika, iż aby wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu, winien spełniać łącznie następujące warunki:
–pozostawać w związku przyczynowo-skutkowym z przychodem lub ze źródłem przychodu i być poniesiony w cele osiągnięcia przychodu,
– nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy.

Biorąc pod uwagę przedstawiony wyżej stan faktyczny i prawny, jeżeli poniesiony wydatek, tj. opłacenie kary umownej za niewykonanie limitu dopłat za okres od 01.01.2003 r. do 30.11.2003 r. do oprocentowania kredytów:
– nie jest karą za wadliwe wykonanie usługi, czyli nie zachodzą okoliczności wymienione w art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
– nie wynika z zaniedbań oraz nieprawidłowej pracy Banku,
a ponadto nie jest możliwe uniknięcie poniesienia kar przy zachowaniu wszelkich środków i należytej staranności i poniesiony wydatek spełni wymogi art. 15 ust. 1, to stanowi on koszt uzyskania przychodów. W przeciwnym wypadku należy go zaliczyć do kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj