Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszkowie
US.21/AV/443-3969/04/DK
z 7 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.21/AV/443-3969/04/DK
Data
2004.12.07



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszkowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
podwykonawstwo
stawki podatku
usługi budowlano-montażowe


Pytanie podatnika
Spółka prowadzi działalność handlowo – usługową w branży budowlanej. Kupuje towary i sprzedaje je wg stawki VAT jak przy zakupie. Ponadto Spółka chce wykonywać usługi polegające na wykonywaniu robót budowlano – montażowych lub remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym polegających na wykonaniu kompletnego pokrycia dachu z własnego materiału. Pytanie Spółki dotyczy:
1 ) jaką stawką podatku od towarów i usług należy opodatkowywać czynności polegające na wykonywaniu robót budowlano – montażowych lub remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym a polegających na wykonaniu kompletnego pokrycia dachu z własnego materiału ?
2 ) czy do stosowania obniżonej stawki VAT w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano – montażowych związanych z budownictwem mieszkaniowym uprawnieni są podwykonawcy przedmiotowych usług ?


Zgodnie z przepisami art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U z 1997 r. Nr 137 poz. 926 ze zm ) w odpowiedzi na zapytanie z dnia 04.11.2004 r., uzupełnione pismem z dnia 02.12.2004 r. tutejszy Organ uprzejmie wyjaśnia:

Na podstawie art. 146 ust. 1 pkt. 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) w okresie od dnia 1 maja 2004 r. do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę podatku VAT w wysokości 7% w odniesieniu do:

  1. robót budowlano – montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
  2. obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części , z wyłączeniem lokali użytkowych.

Natomiast przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą , zgodnie z art. 146 ust. 2 w/w ustawy , rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Obiektami budownictwa mieszkaniowego, stosownie do art. 2 pkt. 12 ustawy o podatku od towarów i usług, są budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych wg. grupowań :

111 – budynki mieszkalne jednorodzinne ,

112 – budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe ,

ex 113 – budynki zbiorowego zamieszkania – wyłącznie budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory , domy zakonne, plebanie, kurie i rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta RP.

W świetle powyższych unormowań prawnych znaczenie dla zastosowania obniżonej do 7% stawki podatku od towarów i usług ma więc nie tylko rodzaj wykonywanych prac, ale także zaklasyfikowanie obiektu budowlanego , w którym wykonywane są prace do obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Jak wynika z treści pisma , Spółka chce wykonywać usługi polegające na wykonywaniu robót budowlano – montażowych lub remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym polegających na wykonaniu kompletnego pokrycia dachu z własnego materiału.

Przed wykonaniem usługi Spółka zawierałaby umowę ze zleceniodawcą na usługę wykonania pokrycia dachu.

Zdaniem tutejszego Organu podatkowego , w przypadku gdy Spółka świadczy usługę remontowo – budowlaną w obiekcie zaliczonym do obiektów budownictwa mieszkaniowego z użyciem własnych materiałów na podstawie stosownej umowy cywilnoprawnej zawartej ze zleceniodawcą , to do całej wartości usługi należy należy stosować właściwą ze względu na rodzaj robót zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt. 2 lit. a cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług , tj. 7% stawkę podatku.

Wyjątkiem może być sytuacja , gdy zawarta umowa cywilnoprawna o wykonanie usługi budowlanej przewiduje odrębne rozliczenie robocizny , zużycia materiałów . Wówczas stawki podatku winny odnosić się do poszczególnych towarów lub usług.

Jednocześnie tut. Organ wyjaśnia , iż każdy podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania , co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności. Samo nazwanie wykonywanych czynności usługą nie decyduje o jej faktycznym charakterze.

W odniesieniu do drugiego problemu przedstawionego w zapytaniu Spółki tutejszy organ podatkowy informuje, że do stosowania stawki w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano – montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych o których mowa w art. 146 ust. 1 pkt. 2 lit. a w/w ustawy o podatku VAT, są uprawnieni zarówno podwykonawcy tych robót jak i ich wykonawcy.

Tym samym firmy usługowe , będące podwykonawcami usług o których mowa w wyżej wymienionym przepisie na rzecz Spółki mogą stosować stawkę w wysokości 7%.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj