Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lubinie
PDI-415/22/SP/04
z 7 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDI-415/22/SP/04
Data
2004.07.07



Autor
Urząd Skarbowy w Lubinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku

Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne


Słowa kluczowe
najem
zwolnienia podmiotowe


Pytanie podatnika
Począwszy od 01.04.2004 r. osoba fizyczna wynajęła część nieruchomości uprzednio wykorzystywanej do prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.
W związku z tym zapytuje:
1) czy dając w najem jako osoba fizyczna na podstawie umowy cywilnej część nieruchomości na potrzeby prowadzenia w niej działalności gospodarczej może korzystać z 8,5% zryczałtowanej stawki podatkowej w podatku dochodowym ?
2) czy będąc na ryczałcie w przedmiotowej sprawie jest zobligowana do płacenia podatku VAT ?


Art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144 poz. 930 ze zm.) reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodów osiąganych przez osoby fizyczne z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
W myśl art. 2 ust. 1a cyt. ustawy osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Natomiast zgodnie z art. 6 ust. 1a cyt. ustawy opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Dla ustalenia wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu tych umów, stosuje się art. 11 ust. 2-2b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.).
W myśl art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a, do kwoty stanowiącej równowartość 4000 euro (tj. 18.274 zł); od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt wynosi 20% przychodów.

Analizując treść zapytania tut. organ informuje, że jako osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej ma Pan możliwość skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania uzyskiwanych przychodów z tytułu najmu części nieruchomości wykorzystywanej wcześniej do działalności gospodarczej prowadzonej na własne nazwisko a zlikwidowanej w dniu 29.02.2004 r.
W związku z powyższym przedstawione przez Pana stanowisko w zapytaniu odnośnie możliwości skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest prawidłowe.
W myśl natomiast art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług i podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) zwalniani byli od podatku podatnicy, u których wartość sprzedaży towarów w rozumieniu art. 2 ust. 1 i 3, a także wartość eksportu towarów lub usług nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej kwocie 10.000 euro. Sytuacja nie uległa zmianie również po wejściu w życie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), bowiem art. 113 ust. 1 stanowi, że zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Ponadto tut. organ informuje, że zgodnie z art. 14 ust. 7a ustawy z dnia 8.01.1993 r. podatnik, który utracił prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może dopiero po upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w ust. 1 pkt 1. Analogiczne rozwiązanie ustawodawca przyjął w ustawie z dnia 11.03.2004 r., gdzie zgodnie z brzmieniem art. 113 ust. 11 podatnik, który utracił prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może dopiero po upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w ust. 1. Warunkiem jednak jest nie przekroczenie w poprzednim roku podatkowym kwoty 10.000 euro.
Na mocy art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 8.01.1993 r. podatnicy, o których mowa w art. 5 obowiązani byli przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 2, złożyć w urzędzie skarbowym zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3. To samo rozwiązanie ustawodawca przyjął w art. 96 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r., zgodnie z którym podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani, przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5, złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj