Interpretacja Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim
US-I-1-415-20-2004
z 27 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-I-1-415-20-2004
Data
2004.10.27



Autor
Urząd Skarbowy w Piotrkowie Trybunalskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
opinia biegłego
wartość początkowa środków trwałych


Pytanie podatnika
Podatnik zwrócił się z zapytaniem czy można zamiast ustalenia wartości początkowej środka trwałego wg kosztów wytworzenia zastosować przepis art. 22g ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dokonując wyceny we własnym zakresie z uwzględnieniem cen rynkowych środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok założenia ewidencji środków trwałych, lub zastosować metodę wynikającą z art. 22g ust. 9 w/w ustawy i ustalić wartość początkową środka trwałego w oparciu o wycenę biegłego.W piśmie tym podatnik podał, iż w marcu 2000r rozpoczął budowę budynku z przeznaczeniem na wynajem na cele użytkowe. Podał również, iż w jego przypadku wartość poniesionych wydatków na wytworzenie środka trwałego udokumentowanych posiadanymi fakturami na zakup materiałów i robót jest nieadekwatna w stosunku do faktycznych kosztów budowy, ponieważ cześć kosztów związanych z przygotowaniem budowy np. koszty projektu budynku, pozwoleń budowlanych, niektórych prac przygotowawczych było ponoszonych jeszcze przed formalnym zgłoszeniem działalności i nie ma na ich potwierdzenie żadnych dokumentów. Również w toku prac wykończeniowych nakłady na robociznę, na zakup materiałów nie zostały udokumentowane.


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) - w odpowiedzi na zapytanie podatnika złożone przez pełnomocnika dnia 23.09.2004r. w sprawie zasad wyceny wartości początkowej budynku jako środka trwałego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Tryb. informuje.

Stosownie do art. 22g ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18 uważa się w razie wytworzenia we własnym zakresie – koszt wytworzenia.

Ustęp 4 tego artykułu określa, że za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za pracę wraz z pochodnymi i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.

Jeżeli podatnik nie może ustalić kosztu wytworzenia, o którym mowa w ust. 4, przepis art. 22g ust. 9 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi iż, wartość początkową środków trwałych ustala się w wysokości określonej z uwzględnieniem cen rynkowych, o których mowa w ust. 8, przez biegłego powołanego przez podatnika.

Ustęp 8 tego artykułu wskazuje, iż należy uwzględnić ceny rynkowe środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu oraz stanu i stopnia ich zużycia.

Z powyższych przepisów wynika, iż w przypadku braku możliwości ustalenia przez podatnika kosztu wytworzenia środków trwałych, wartość początkową ustala się w oparciu o wycenę biegłego dokonaną z uwzględnieniem cen rynkowych, o których mowa w art. 22g ust. 8 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj