Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-476/AK
z 1 sierpnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-476/AK
Data
2012.08.01



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
aport
koszty uzyskania przychodów
spółka kapitałowa
sprzedaż udziałów
udział
wartość nominalna
wydatek
wymiana (towarów)
zbycie udziału


Istota interpretacji
Na jakim poziomie Wnioskodawca powinien ustalić koszt uzyskania przychodu w związku z odpłatnym zbyciem akcji Spółki X?



Wniosek ORD-IN 908 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 03 lipca 2012 r. poz. 749) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 26 kwietnia 2012 r. (data wpływu do tut. BKIP 02 maja 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów w związku z odpłatnym zbyciem akcji – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 02 maja 2012 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością mającą siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, która podlega na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm., dalej: „ustawa CIT”).

Obecnie jedynym udziałowcem Wnioskodawcy jest osoba fizyczna mająca miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlegająca obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r., Nr 51, poz. 307 ze zm., dalej: „ustawa PIT”) - tzw. nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (dalej: Wspólnik X). Planowana jest zmiana umowy spółki będącej Wnioskodawcą w zakresie podwyższenia kapitału zakładowego. Wszystkie nowo powstałe udziały obejmie Wspólnik X. Tym samym, zarówno przed, jak i po planowanej operacji Wspólnik X będzie jedynym udziałowcem Wnioskodawcy. Udziały Wnioskodawcy zostaną objęte przez Wspólnika X w zamian wkład niepieniężny w postaci 100% akcji spółki akcyjnej mającej siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, która podlega na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy (dalej: Spółka X). W związku z realizacją planowanych działań Wnioskodawca stanie się właścicielem 100% akcji Spółki X i będzie przysługiwało Mu 100% praw głosu na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Spółki X. W zamian za nabywane akcje Spółki X, Wnioskodawca przekaże Wspólnikowi X wyłącznie własne udziały. W szczególności w zamian za nabywane akcje Spółki X, nie dojdzie do jakiejkolwiek zapłaty w gotówce na rzecz Wspólnika X.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Na jakim poziomie Wnioskodawca powinien ustalić koszt uzyskania przychodu w związku z odpłatnym zbyciem akcji Spółki X...

W ocenie Wnioskodawcy, w związku z odpłatnym zbyciem akcji Spółki X, Wnioskodawca powinien ustalić koszt uzyskania przychodu na poziomie wartości nominalnej akcji Wnioskodawcy wydanych Wspólnikowi X w zamian za otrzymany wkład niepieniężny w postaci akcji Spółki X.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm., dalej: „ustawa CIT”), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Powyższa regulacja oznacza, że podatnik ma możliwość pomniejszenia przychodów o wszelkie wydatki, pod warunkiem, że spełnione są łącznie dwa warunki:

  1. wydatek musi mieć związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, tzn. musi być poniesiony w celu uzyskania przychodu, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,
  2. wydatek nie może znajdować się w grupie wydatków wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy CIT.

W przedmiotowej sprawie nie ulega wątpliwości, iż spełniony będzie pierwszy z warunków. W związku ze sprzedażą akcji Spółki X, Wnioskodawca będzie bowiem zobowiązany do rozpoznania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia praw majątkowych, o czym mowa w art. 14 ustawy CIT.

W odniesieniu do drugiego z warunków w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, iż zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy CIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów (...); wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji (...).

Od dnia 1 stycznia 2011 roku ustawa CIT, zawiera przepisy bezpośrednio regulujące sposób ustalenia kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów nabytych wcześniej w ramach transakcji wymiany udziałów. Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy CIT, za koszt uzyskania przychodów nie uznaje się wydatków poniesionych przez spółkę nabywającą przy wymianie udziałów; wydatki te - w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów (akcji) wydanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki, której udziały są nabywane, powiększonej o zapłatę w gotówce, o której mowa w art. 12 ust. 4d - są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji).

Jak wynika z przedstawionego stanu przyszłego, w przedmiotowej sprawie:

  1. w zamian za nabywane 100% akcji Spółki X, Wnioskodawca przekaże Wspólnikowi X wyłącznie własne udziały. W szczególności w zamian za nabywane akcje Spółki X, nie dojdzie do jakiejkolwiek zapłaty w gotówce na rzecz Wspólnika X.
  2. w związku z realizacją planowanej transakcji Wnioskodawca stanie się właścicielem 100% akcji Spółki X i będzie przysługiwało mu 100% praw głosu na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Spółki X.
  3. Wnioskodawca i Spółka X są spółkami, które podlegają w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia.

W rezultacie, w ocenie Wnioskodawcy nie budzi wątpliwości, iż planowana transakcja stanowi tzw. wymianę udziałów, o której mowa w art. 12 ust. 4d ustawy CIT, do której to odwołuje się przytaczany art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy C1T. W rezultacie, w oparciu o regulację art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy CIT, w związku z odpłatnym zbyciem akcji Spółki X, Wnioskodawca powinien ustalić koszt uzyskania przychodu na poziomie wartości nominalnej własnych udziałów wydanych Wspólnikowi X w zamian za otrzymany wkład niepieniężny w postaci akcji Spółki X.

Wnioskodawca pragnie przy tym zwrócić szczególną uwagę, iż stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach indywidualnych, np.
- interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 9 czerwca 2011 roku Znak IBPBI/2/423-324/11 /JD,
- interpretacja Dyrektora Izby w Warszawie

Co więcej, Wnioskodawca dodatkowo sygnalizuje, iż powyższe stanowisko - pomimo, że nie znajdowało bezpośrednio oparcia w brzmieniu przepisów ustawy CIT - było wskazywane również w interpretacjach organów podatkowych wydawanych w odniesieniu do stanu prawnego obowiązującego przed wprowadzeniem do ustawy CIT przytaczanego art. 16 ust. 1 pkt 8e, to jest przed 1 stycznia 2011 r.

Przykładowo, stanowisko, zgodnie z którym w przypadku zbycia przez spółkę nabywającą udziałów lub akcji otrzymanych w ramach wymiany udziałów koszt uzyskanie przychodów odpowiada wartości nominalnej wydawanych w zamian udziałów lub akcji podzielił:

  • Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 16 listopada 2010 r. Znak IPPB5/423-534/10-6/DG oraz
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z dnia 21 lutego 2008 r. Znak ILPB3/423-266/07-2/HS.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj