Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005/0574/04
z 6 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005/0574/04
Data
2004.09.06



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
obniżenie podatku należnego
strata


Pytanie podatnika
Czy podatniczka może w deklaracjach PIT-5 składanych za poszczególne miesiące roku 2004 obniżyć dochód przed opodatkowaniem o 50% kwoty straty podatkowej poniesionej w latach 2002-2003?


Stan faktyczny:

Podatniczka od stycznia 2002. prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowa-ną na zasadach ogólnych. W latach 2002-2003r. podatniczka poniosła stratę z prowadzonej działal-ności gospodarczej. Pierwszy zaś dochód z tej działalności gospodarczej podatniczka uzyskała w 2004r.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z treścią art. 9 ust 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14. poz. 176 ze zm.) dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepi-sy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

W myśl art. 9 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o wysokość straty ze źródła przychodów, ponie-sionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

Sposób odliczenia straty poniesionej w roku podatkowym w poszczególnych pięciu latach podatkowych zależy w zasadzie do decyzji podatnika, z tym jednak, że odliczenie dokonane w jed-nym roku podatkowym nie może przekroczyć 50 % kwoty tej straty. Oznacza to, że przy odpowied-nio wysokim dochodzie podatnik może odliczyć poniesioną stratę już w ciągu dwóch lat podatko-wych.

Jeżeli, w którymś z tych pięciu lat wystąpi strata - prawo do odliczenia nie przepada, a poniesione w poszczególnych latach straty podatnik może odliczyć w roku następnym zgodnie z zasadą, że kwota każdej z tych strat odliczona od dochodu nie może przekroczyć 50 % tych strat.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie regulują w sposób szczególny kwestii rozliczania strat w zaliczkach w trakcie roku podatkowego, a zatem podatnik może podjąć decyzję o odliczeniu straty za poprzednie lata już od dochodu osiągniętego w pierwszych miesią-cach nowego roku podatkowego.

A zatem w świetle powyższych przepisów podatniczka może obniżyć dochód osiągnięty w 2004r. o wysokość 50% straty poniesionej w roku 2002 oraz 50% straty poniesionej w roku 2003, jeżeli tylko dochód osiągnięty w tym roku będzie wystarczający, aby odliczeń tych dokonać.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj