Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
US35/PP1/443-238/04/PN
z 6 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US35/PP1/443-238/04/PN
Data
2004.10.06



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
prawo do odliczenia
stawka
stawka preferencyjna podatku
stawki podatku
usługi transportu międzynarodowego


Pytanie podatnika
Jaką stawkę winien zastosować wystawca faktury w sytuacji przedstwionej w stanie faktycznym?
Czy odbiorca faktury ma prawo do odliczenia?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa – Śródmieście, działając na podstawie przepisu art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo Strony z dnia 19.07.2004 r.(wpływ do tut. Urzędu 20.07.2004 r.) wyjaśnia co następuje:

Przedstawiony przez podatnika stan faktyczny wskazuje, iż świadczy on usługi transportu międzynarodowego jako uprawniony przewoźnik drogowy i jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach prowadzonej działalności zlecił on podmiotowi, na rzecz którego wykonywał usługi transportu, wykonanie usługi polegającej na rezerwacji promu po stronie zagranicznej (PKWiU 63.40.12). Następnie podatnik został obciążony za rezerwację i opłaty promu należnościami wynikającymi z faktury z zastosowaniem stawki 22%.

Zgodnie z przepisem art. 39 ust. 2 w zw z art. 18 ust. 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ) w zw. z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. § 60 ust. 1 pkt. 11 w zw. § 53 ust. 3, usługi transportu międzynarodowego opodatkowane są stawką podatku VAT w wysokości 0%.

W świetle powyższego i sytuacji przedstawionej w piśmie tut. organ podatkowy potwierdza stanowisko podatnika, iż usługami związanymi z usługami transportu międzynarodowego, są również wykonywane w kraju usługi pośrednictwa, rzeczoznawstwa i spedycji międzynarodowej, związane z usługami polegającymi na przewozie przez uprawnionego przewoźnika drogowego w rozumieniu przepisów o transporcie drogowym, w związku z powyższym do opisanej przez podatnika usługi stosuje się obniżona do wysokości 0% stawkę podatku VAT.

Zgodnie z art. 33 ust 2 w/w ustawy w przypadku gdy, podatnik wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązany do zapłaty, także wówczas, gdy wykaże kwotę podatku wyższą od podatku należnego. Przepisy podatkowe, nie zakazują prawa do odliczenia podatku Vat z faktury wystawionej w trybie art. 33 ust. 2 w/w ustawy. Jedynie § 48 ust. 4 pkt 5 lit b w/w rozporządzenia wskazuje, iż w przypadku gdy, wystawiono faktury podające kwoty niezgodne ze stanem faktycznym - faktury te i dokumenty celne nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj