Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kaliszu
PP443138/13/04
z 19 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP443138/13/04
Data
2004.10.19



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Kaliszu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne


Słowa kluczowe
usługi najmu


Pytanie podatnika
Obowiązek podatkowy w podatku VAT z tytułu świadczenia w kraju usług najmu oraz termin i sposób wystawienia faktury VAT.


Na podstawie art.19 ust. 13 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 54, poz.535 ) obowiazek podatkowy w podatku VAT z tytułu świadczenia w kraju usług najmu powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze. Jeżeli więc podatnik wynajmuje lokal użytkowy innemu podatnikowi, obowiazek podatkowy powstaje najpóźniej z upływem terminu płatności czynszu wynikajacego z umowy ( faktury), chyba że podatnik otrzymał zapłatę jeszcze przed tym terminem,gdyż wówczas obowiazek zaistnieje z chwilą otrzymania zapłaty.W art. 19 ust. 11 cytowanej wyżej ustawy postanowiono, że jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano częśc należności, w szczególności : przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.Stosownie do § 18 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r.w sprawie zwrotu podatku niektórtm podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku,zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 97,poz.971 ) w przypadkach określonych w art. 19 ust. 10 i ust. 13 pkt 1 – 5, 7-11 ustawy, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego. Faktury, w tych przypadkach nie mogą być jednak wystawione wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego.Jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności , w szczególności : przedpłatę , zaliczke, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy.Zatem jeżeli faktury dokumentujące pobranie zaliczki nie obejmują całej ceny brutto, sprzedawca po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi ma obowiazek wystawić fakturę na zasadach ogólnych, z tym że sumę wartości towarów ( usług ) pomniejsza sie o wartość otrzymanych części należności, a kwotę podatku pomniejsza się o sumę kwot podatku wykazanego w fakturach dokumentujących pobranie częśći należności. Taka faktura powinna również zawierać numery faktur wystawionych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.Jeżeli faktury dokumentujące otrzymanie należności obejmują całą cenę brutto towaru lub usługi, sprzedawca po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi nie wystawia fakturyw terminie określonym na zasadach ogólnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj