Interpretacja Urzędu Skarbowego w Mielcu
US. III-415/22/04
z 23 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US. III-415/22/04
Data
2004.09.23



Autor
Urząd Skarbowy w Mielcu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości


Słowa kluczowe
dział spadku
nabycie nieruchomości
spadkobiercy
sprzedaż nieruchomości
zniesienie współwłasności


Pytanie podatnika
Nieruchomość, którą sprzedałam dnia 23.08.2004 r. pierwotnie stanowiła własność mojego ojca. W drodze dziedziczenia ustawowego otrzymałam wraz z siostrą i matką po trzeciej części. Ojciec zmarł w 1983 r. Sprawa spadkowa toczyła się około1990 r. Sąd w dniu 13.09.2002 r. dokonał działu spadku i zniesienia współwłasności bez obowiązku spłat i dopłat i przyznał mi nieruchomość na wyłączną własność. Czy przychód uzyskany ze sprzedaży podlega zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu z odpłatnego zbycia nieruchomości przed upływem 5 lat od jej nabycia?


Stosownie do postanowień art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu, po rozpatrzeniu zapytania z dnia 31.08.2004 r. w sprawie zryczałtowanego podatku dochodowego od odpłatnego zbycia nieruchomości wyjaśnia, że zgodnie z art. art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176ze zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Powołane wyżej przepisy prawa podatkowego nie definiują pojęcia nabycia i w związku z tym musi ono być rozpatrywane na gruncie kodeksu cywilnego. W ich świetle, przyznanie danej osobie na wyłączną własność rzeczy m.in. w drodze spadku i darowizny jest nabyciem tych rzeczy. W kategorii nabycia traktowane są również przypadki, gdy udział osoby w rzeczy (np. w nieruchomości) ulega powiększeniu czy to w drodze działu spadku, czy zniesienia współwłasności, gdyż w ten sposób ulega powiększeniu zarówno zakres dotychczasowego władztwa tej osoby nad rzeczą, jak też stan jej majątku osobistego.

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d powołanej wyżej ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości, jeżeli jej nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny. Przedmiotowym zwolnieniem nie zostały objęte przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości nabytych uprzednio w drodze działu spadku lub zniesienia współwłasności, gdyż instytucjami tymi następują czynności likwidacji istniejącej między współwłaścicielami (spadkobiercami) wspólności majątku, odrębne od zachodzących podczas nabycia w drodze spadku, gdzie nabycie dotyczy masy spadkowej uzyskanej w drodze spadkobrania po spadkodawcy. Dział spadku następuje wówczas, jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom. Może on nastąpić na mocy umowy między wszystkimi spadkobiercami, bądź na mocy orzeczenia sądu, na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców. Nie zmienia to faktu, iż dział spadku jest zawsze konsekwencją wcześniejszego nabycia spadku. Nabycie nieruchomości w drodze działu spadku lub zniesienia współwłasności w części przekraczającej udział spadkowy (nawet wówczas, jeżeli nabycie to następuje nieodpłatnie) nie stanowi nabycia w drodze spadku w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji przychody uzyskane ze sprzedaży przedmiotowych nieruchomości nie korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego w tej części. Zwolnienie, o którym mowa powyżej znajdzie natomiast zastosowanie do całości przychodu ze sprzedaży w sytuacji, w której sprzedaży nieruchomości dokonują wszyscy współspadkobiercy przed dokonaniem działu spadku (zniesieniem współwłasności). W odmiennym przypadku zwolnieniem objęte będą wyłącznie przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości bądź praw majątkowych, które odpowiadają udziałowi w spadku.

Stosownie do treści art. 28 ust. 2 cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek od przychodu z odpłatnego zbycia ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10 % uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia. Zasada ta nie ma zastosowania do podatników uzyskujących ten przychód, a którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania zbycia złożą oświadczenie, że przychód uzyskany przeznaczą na cele (mieszkaniowe) określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a – e tejże ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj