Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
II US.PB-I/415/31/04
z 10 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
II US.PB-I/415/31/04
Data
2004.05.10



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem


Słowa kluczowe
likwidacja
podział majątku
spółdzielnie
sprzedaż udziałów
udział w zyskach osób prawnych
zbycie


Pytanie podatnika
Czy z chwilą dokonania podziału pozostałego po likwidowanej spółdzielni majątku członkowie spółdzielni powinni zapłacić podatek dochodowy? Czy w momencie zbycia objętych udziałów nowopowstałej spółki powstanie obowiązek podatkowy?


Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż cały majątek spółdzielni został aportem wniesiony do nowo powstałej spółki z.o.o., której udziałowcami zostali członkowie spółdzielni, a spółdzielnia postawiona została w stan likwidacji. Za wniesiony majątek spółdzielnia w likwidacji otrzymała udziały w spółce z o.o. Proces likwidacji spółdzielni polega m.in. na podziale majątku spółdzielni (którym w omawianym przypadku są udziały w spółce z o.o.) na jej członków.

Zagadnienie opodatkowania przychodów z tyt. podziału majątku likwidowanej spółdzielni zostało omówione w piśmie z dnia 20.02.2004 r. (znak: II US I PB-415/6/04), zgodnie z którym od przychodu uzyskanego przez członka spółdzielni w wyniku podziału majątku likwidowanej spółdzielni (w postaci udziałów w spółce z o.o.) spółdzielnia jako płatnik powinna pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 19 % uzyskanego przychodu. Wynika to z faktu zaliczenia przez ustawodawcę wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją spółdzielni do przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4c ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.).

Spółdzielnia w likwidacji kwoty zryczałtowanego podatku pobranego, zgodnie z art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od przychodów uzyskanych przez członków w wyniku podziału jej majątku powinna przekazać do 20-go dnia następnego miesiąca do urzędu skarbowego, właściwego według swojej siedziby wraz ze zbiorczą deklaracją PIT-8A.

Jeżeli zaś chodzi o skutki w podatku dochodowym, jakie wystąpią u osób fizycznych w momencie zbycia objętych udziałów spółki z o.o., to kwestie te regulują przepisy art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy, zgodnie z którym za przychód z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną. Przychodem z odpłatnego udziałów w myśl art. 19 jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Koszty uzyskania przychodu w przypadku odpłatnego zbycia udziałów w spółce objętych w zamian za wkład niepieniężny na dzień zbycia tych udziałów określa przepis art. 22 ust. 1f pkt 2 - ustala się w wysokości wartości przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, wynikającej z ksiąg przedsiębiorstwa, określonej na dzień objęcia tych udziałów, nie wyższej jednak niż ich wartość nominalna z dnia objęcia. Zgodnie z art. 30b ust. 1 od dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, między innymi z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną, podatek dochodowy wynosi 19 % uzyskanego dochodu. Dochodem w myśl art. 30b ust. 2 pkt 4 jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f ( opisanych powyżej). Podatek dochodowy zgodnie z art. 30b ust. 6 oraz art. 45 ust. 1a pkt 1 ustawy jest płatny do 30 kwietnia następnego roku i w tym samym czasie podatnik jest zobowiązany do złożenia odrębnego zeznania podatkowego o dochodach uzyskanych z tego tytułu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj