Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kłodzku
PDII-412/83/2004
z 12 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDII-412/83/2004
Data
2004.08.12



Autor
Urząd Skarbowy w Kłodzku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
konkursy
rabaty
samochód osobowy
wygrana
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy podatnik jest zobowiązany do odprowadzenia podatku dochodowego od osób fizycznych od otrzymanego upominku – samochodu osobowego w związku z uczestnictwem w urządzonej przez sklep akcji reklamowej?


Stosownie do art. 11 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Jak wynika z treści pisma w 2004 r. klienci sklepu w ramach jego reklamy mieli możliwość w związku z nabyciem towaru na określoną minimalną kwotę, uzyskania dodatkowych nagród. To czy osoba daną nagrodę otrzyma uzależnione było od wytypowania jej spośród tych, którzy nabyli w określonym czasie towary na największą kwotę. Aby uczestniczyć w typowaniu osoba kupująca musiała wypełnić swoim imieniem i nazwiskiem kupon, do którego dołączyła kasowy paragon sklepowy.

Klient, który otrzyma najwyższą wygraną - samochód ma obowiązek poruszania się nim z umieszczonymi na nim reklamami sklepu przez okres 12 miesięcy od dnia jego przekazania.

W powyższym przypadku zdaniem tut. organu mamy do czynienia z dwoma odrębnymi umowami: właściwą umową sprzedaży oraz szczególną umową gry. Ta pierwsza stanowi warunek zawarcia drugiej, ponieważ prawo do udziału w typowaniu nagród mają nabywcy, którzy już konkretny zakup zrealizowali. Nie ma jednak tutaj automatyzmu, bowiem kupujący nie musi uczestniczyć w typowaniu, choć jest to dla niego opłacalne. Nie ponosi on również, poza zakupem produktów na określoną kwotę, żadnych dodatkowych kosztów.

Jednak jest tu pewien element niepewności (losowości). Wynika to stąd, że kupujący ma możliwość, w związku z tym nabyciem, wzięcia udziału w typowaniu do otrzymania nagrody ufundowanej przez sprzedawcę. To, czy daną nagrodę wygra, zależy od przypadku, czyli czy będzie tą osobą, która zakupi towar za najwyższą kwotę.

Otrzymana nagroda stanowi zatem zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 9, w związku z art. 20 ust. 1 ww. ustawy przychód z innych źródeł i podlega opodatkowaniu tym podatkiem na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 2, w formie ryczałtu.

W myśl art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek w formie ryczałtu pobiera się od dochodu z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 6, 6a i 68 – w wysokości 10% wygranej lub nagrody. Zwolnienia określone w art. 21 ust. 1 pkt 6, 6a i 68 nie mają zastosowania w tym przypadku, gdyż wskazane tam wygrane podlegające zwolnieniom przedmiotowym dotyczą innego rodzaju wygranych i których jednorazowa wartość nie przekracza odpowiednio kwoty 2.800 zł (pkt 6a) i 760 zł (pkt 68).

W świetle powyższych przepisów opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegać będzie cała kwota wygranej.

Art. 41 ust. 7 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że jeżeli przedmiotem wygranych (nagród), o których mowa w art. 30 ust. 1 pkt 2 nie są pieniądze, to podatnik jest obowiązany wpłacić płatnikowi kwotę należnego zryczałtowanego podatku przed udostępnieniem wygranej.

Natomiast płatnik zgodnie z art. 41 ust. 4, art. 42 ust. 1 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest obowiązany do:

    - pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od dokonanej wypłaty dochodu z ww. tytułu
    - przekazania kwoty pobranego zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek – na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby płatnika z równoczesnym przesłaniem zbiorczej deklaracji wg wzoru PIT-8A.

Mając na względzie powyższe, nie można zgodzić się ze stanowiskiem prezentowanym przez podatnika, że otrzymana wygrana nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych ze względu na konieczność poruszania się samochodem z umieszczonymi na nim reklamami sklepu przez 12 miesięcy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj