Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-190-1/04
z 31 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-190-1/04
Data
2004.08.31



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
usługi o charakterze niematerialnym
usługi pośrednictwa


Pytanie podatnika
Opodatkowanie usług pośrednictwa pracy oraz prawo do odliczenia podatku naliczonego.


Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika w której nie toczy się postępowanie podatkowelub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym o którejstanowi art 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /Dz.U.Nr 137, poz. 926 ze zmianami/.

Pismem z dnia 12 lipca 2004r. Podatnik zwrócił się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie usług pośrednictwa pracy oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego stwierdził co następuje:

Z pisma wynika, że świadczy Pan na rzecz kontrahenta zagranicznego mającego siedzibę w Holandii i mającego status podatnika - usługi pośrednictwa związane z podejmowaniem zatrudnienia przez obywateli polskich za granicą.

W przypadku świadczenia usług na rzecz podmiotów z innych państw Wspólnoty istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od poprawności określenia miejsca świadczenia usługi zależeć będzie, czy świadczenie usługi będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w kraju, czy w innym państwie członkowskim.

W art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. /Dz.U. Nr 54 poz. 535/ wskazano ogólną zasadę, że miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi – miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności – miejsce stałego zamieszkania. Od powyższej zasady wprowadzono szereg wyjątków, określających inne, niż wynikające z zasady ogólnej, miejsce świadczenia usług, z uwagi na ich charakter. Szczególny sposób określenia miejsca świadczenia przewidziano dla enumeratywnie wymienionych w art. 27 ust. 4 ustawy o VAT usług niematerialnych świadczonych dla: - osób fizycznych i podmiotów posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę.

Zgodnie z art. 27 ust. 3 ustawy o VAT, w przypadku świadczenia ww. usług na rzecz wymienionych podmiotów – miejscem świadczenia usług jest miejsce , gdzie ich nabywca posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania, czyli miejsce konsumpcji tych usług.

Należy zaznaczyć, że w przypadku świadczenia omawianych usług na rzecz kontrahenta ze Wspólnoty, opodatkowanie omawianych usług w miejscu siedzib, prowadzenia działalności lub zamieszkania usługobiorcy następuje jedynie wówczas, gdy nabywca posiada status podatnika z kraju innego niż usługodawca. Zatem świadczenie usług wymienionych w art. 27 ust. 4 pkt 1 – 11 przez zarejestrowanego w kraju podatnika podatku od towarów i usług na rzecz podatnika zarejestrowanego w innym kraju wspólnoty jako podatnika od wartości dodanej, podlega opodatkowaniu w kraju w którym nabywca usługi posiada siedzibę i do naliczenia podatku i jego rozliczenia zobowiązany jest podatnik nabywający te usługi. Polski podatnik podatku od towarów i usług nie wykazuje podatku z tytułu świadczenia tych usług ani w Polsce, ani też w innym kraju Wspólnoty, który określony został jako miejsce świadczenia usług.

Natomiast w przypadku, gdy nabywcą ww. usług jest podmiot ze Wspólnoty nie mający statusu podatnika od wartości dodanej, usługa zostanie opodatkowana według zasady ogólnej, wyrażonej w art. 27 ust. 1 ustawy o VAT.

Tak więc w sytuacji, gdy świadczy Pan w kraju usługę pośrednictwa w dostarczaniu personelu na rzecz kontrahenta holenderskiego mającego status podatnika – miejscem świadczenia usług jest miejsce gdzie ich nabywca posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku tych miejsc, stały adres lub miejsce zamieszkania.

W takim przypadku usługi te, zgodnie z zasadą wyrażoną powyżej, nie stanowią dla Pana czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.

Tylko w sytuacji, gdy omawiane usługi wykonuje Pan w kraju na rzecz kontrahenta Wspólnoty, nie mającego statusu podatnika – miejscem świadczenia usług jest terytorium RP i z tytułu świadczenia tych usług obowiązany jest Pan naliczyć i rozliczyć w deklaracji podatek VAT w wysokości 22%.

Jednocześnie zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT Podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Tak więc odliczenie podatku naliczonego /za telefony, czynsz, materiały biurowe itp./ przez Podatnika odbędzie się analogicznie jak dla podatku naliczonego związanego z działalnością krajową w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w zakresie zadanego przez Stronę zapytania i w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj