Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście
PP/443/65/04/TK
z 27 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/65/04/TK
Data
2004.07.27



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego


Słowa kluczowe
internet
podatek naliczony


Pytanie podatnika
W jaki sposób obliczyć podatek naliczony od zakupów związanych ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną w razie prowadzenia działalności polegającej na sprzedaży usług związanych z dostawą internetu?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście działając stosownie do treści art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo Podatnika z dnia 01.06.2004 r. (data wpływu 03.06.2004 r.) wyjaśnia co następuje:

Ad. 1
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwanej w treści ustawą o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (art. 90 ust. 1 ustawy o VAT). Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa powyżej podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (art. 90 ust. 2 ustawy o VAT).
Zdaniem tut. Organu przy przedstawionym przez Podatnika stanie faktycznym, podatek naliczony związany z zakupem sprzętu, kabli itp. dotyczących podłączenia klientów do sieci internet, wymianą sprzętu, jak również zakupem usługi teleinformatycznej (stałe łącze) winien być rozliczany przez podatnika z uwzględnieniem zasady wynikającej z art. 90 ust. 2 ustawy o VAT.

Ad. 2
Zgodnie z art. 90 ust. 3, 5 i 6 ustawy o VAT, proporcje o której mowa w art. 90 ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.
Do obrotu, o którym mowa powyżej nie wlicza się obrotu uzyskanego:
- z dostawy środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności,
- z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy w poz. 3 (usługi pośrednictwa finansowego z wyjątkami), w zakresie, w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie. Do obrotu uzyskanego z czynności, w stosunku do których nie przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, wlicza się kwotę otrzymanych subwencji (dotacji) innych niż związanych z dostawą lub świadczeniem usług.
Ustalone w powyższy sposób proporcje są podstawą do wyliczenia kwoty podatku naliczonego obniżającego podatek należny która wynikać może potencjalnie z każdych zakupów które mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą Podatnika podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ad. 3
Tutejszy Organ stoi na stanowisku, że jeżeli dokonywane zakupy środków trwałych przeznaczone do codziennej pracy pracowników, podłączenia do sieci internetu nowych klientów, zastąpienia uszkodzonego bądź przestarzałego sprzętu na nowy, mają związek z działalnością opodatkowaną,
Podatnik ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z tych zakupów na przedstawionych powyżej zasadach.

Ad. 4
Proporcję, o której mowa powyżej określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja (art. 90 ust. 4 ustawy o VAT). Za 2004 rok proporcję ustala się na podstawie obrotu z 2003 roku z uwzględnieniem zasad wynikających z ustawy o VAT. W przypadku nie wystąpienia w 2003 roku sprzedaży zwolnionej Podatnik ma prawo do odliczenia w trakcie 2004 roku podatku naliczonego w całości, z ewentualnym obowiązkiem skorygowania rozliczenia w deklaracji podatkowej VAT-7 za miesiąc styczeń 2005 r. (art. 91 ustawy o VAT).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj