Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald
BPI/443-112/04
z 4 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BPI/443-112/04
Data
2004.08.04



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
kontrakt menedżerski


Pytanie podatnika
Czy od 1 maja 2004r. opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług podlegają czynności wykonywane przez podatnika w ramach umowy zlecenia (kontrakt menadżerski) w zakresie zarządzania spółką prawa handlowego?


Zgodnie z art.15 ust.2 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr 54, poz.535) działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Zgodnie z art.15 ust.3 pkt 3 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz.535) za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się czynności z których przychody zostały wymienione w art. 13. pkt.2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonania tych czynności wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego za wykonanie tych czynności, Zgodnie z par. 8 ust.1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r.w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 97, poz. 970) zwalnia się od podatku czynności, o których mowa w art.13 pkt 9 ustawy z dnia 26.017.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.), jeżeli wykonywane są przez osoby , które z tytułu ich wykonywania są związane ze zlecającym ich wykonanie, prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym, a wykonującym zlecane czynności, co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

Jak wynika z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego strona pełni funkcję prezesa zarządu spółki uzyskując przychody z działalności wykonywanej z tytułu świadczenia kontraktu menadżerskiego na podstawie zawartej umowy zlecenia. Przedmiotowa umowa określa warunki wykonania pracy - zarządzania spółką prawa handlowego, wysokość wynagrodzenia, oraz odpowiedzialność zleceniodawcy i zleceniobiorcy.

Jak wynika z cytowanych na wstępie przepisów ustawa z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług zawiera własną definicję działalności gospodarczej w świetle, której obejmuje ona wszelką działalność usługodawców. Oznacza to, że świadczenie usług menadżerskich będzie kategorią czynności wchodzących w zakres działalności gospodarczej w rozumieniu art.15 ust.2 ustawy o podatku od towarów i usług (czynności te nie zostały podjęte wyłącznie wskazanym w art.15 ust.3 pkt 3 powołanej ustawy z dnia 11 marca 2004r.). Zgodnie z cytowanym na wstępie przepisem par.8 ust.1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Finansów zwalnia się od podatku od towarów i usług przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menadżerskich oraz umów o podobnym charakterze pod warunkiem, że będą wykonywane przez osoby , które z tytułu ich wykonania są związane ze zlecającym ich wykonanie prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym, a wykonującym zlecane czynności, co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

W sytuacji zatem, jeżeli wystąpią wyżej wskazane okoliczności, świadczone przez pytającego czynności o których mowa w art 13 ust.9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych będą objęte zwolnieniem przedmiotowym z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Natomiast w sytuacji gdy przychody uzyskiwane przez jednostkę będą w rozumieniu ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych sklasyfikowane jako przychody z działalności wykonywanej osobiście, otrzymywane przez osoby niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składów zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych (patrz art 13 ust.7 cytowanej ustawy z dnia 26 lipca 1991r.) zgodnie z przepisem art.15 ust.3 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. nie będą wchodziły w zakres działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Powyższe będzie miało zastosowanie pod warunkiem, że zaistnieją następujące przesłanki: z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonania tych czynności tj. wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego za wykonanie tych czynności. Zatem gdy w przedmiotowej sprawie zaktualizują się ww. okoliczności, przychody osiągane przez podmiot jeżeli będą zaliczone do kategorii przychodów zgodnie z art.13 ust.7 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako nie stanowiące działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004r.

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy wyjaśnia, że jeżeli w powyższych sytuacjach nie zaktualizują się przedmiotowe przesłanki świadczone przez podatnika usługi będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art.41 ust.1 cytowanej ustawy z dnia 11 marca 2004r. stawką w wysokości 22%. o podatku od towarów i usług. Niniejsza odpowiedź została udzielona wyłącznie na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę. Powyższa informacja została wydana w części obejmującej wyłącznie zagadnienia stosowania prawa podatkowego do kategorii której nie jest zaliczana analiza skutków wzajemnych praw i obowiązków stron stosunkow cywilnoprawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj