Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40/VAT/I/1602/2004/ADB
z 27 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US40/VAT/I/1602/2004/ADB
Data
2004.07.27



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
sprzedaż gruntów
sprzedaż udziałów
stawki podatku
towar
użytkowanie wieczyste
wpłata


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z prośbą o wyjaśnienie, na gruncie nowelizacji przepisów zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług:
Czy wpłaty wniesione przez klientów do 30 kwietnia 2004 r. na poczet sprzedaży gruntów, udziałów w gruncie lub w prawie wieczystego użytkowania podlegają podatkowi od towarów i usług?
Jaką stawkę podatku należy zastosować i kiedy przy sprzedaży gruntu, udziałów w gruncie lub prawa wieczystego użytkowania?


W ramach prowadzonej działalności spółka zajmuje się budową budynków mieszkalnych przeznaczonych na sprzedaż. Sprzedaż domów i lokali mieszkalnych odbywa się na podstawie umów przedwstępnych, których integralną część stanowią harmonogramy wpłat, określające ilość rat, terminy wpłat, ich wysokość i przeznaczenie.
Pierwsze wpłaty przeznaczone są na poczet sprzedaży gruntów, w następnej na sprzedaż lokali lub domów.

Zgodnie z przepisem zawartym w art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535) za towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
Zgodnie natomiast z art. 29 ust. 5 ww. ustawy – w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.
W myśl przepisu zawartego w art. 19 ust. 10 – w przypadku dostawy towarów, której przedmiotem są lokale i budynki, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wydania, z zastrzeżeniem ust. 13 pkt 10 i 11.

Mając na uwadze powyższe przepisy Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola stwierdza, że wpłaty wniesione przez klientów przed 1 maja 2004 r. zaliczone na poczet zakupu gruntu, udziałów w gruncie lub prawa wieczystego użytkowania, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż obowiązek podatkowy w stosunku do tych wpłat powstał z dniem ich otrzymania, a więc w myśl przepisów obowiązujących do dnia 30 kwietnia 2004 r., zgodnie z którymi grunt, udziały w gruncie lub prawo wieczystego użytkowania, na które wniesiona była wpłata, nie był objęty podatkiem od towarów i usług.
Opodatkowaniu będą podlegały wyłącznie wpłaty dokonane po dniu 1 maja 2004 r.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy – stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem (...).
Zgodnie natomiast z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit.b) – do 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.
W myśl zaś art. 43 ust. 1 pkt 10 zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.
Ponadto na podstawie § 5 ust. 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. nr 97 poz. 970 ze zm.) – obniżoną do wysokości 7% stawkę podatku stosuje się również do zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są opodatkowane stawką 7%.
Zgodnie zaś z § 8 pkt 12 ww. rozporządzenia – zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%.

Mając na uwadze powyższe przepisy Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola stwierdza, że:
- przy sprzedaży gruntu, udziału w gruncie lub prawa wieczystego użytkowania związanego z lokalem mieszkalnym lub domem mieszkalnym podatnik stosuje stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 7%,
- przy sprzedaży gruntu, udziału w gruncie lub prawa wieczystego użytkowania związanego z lokalem lub domem innym niż mieszkalnym podatnik stosuje stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 22%,
- przy sprzedaży gruntu, udziału w gruncie lub prawa wieczystego użytkowania związanego z lokalem mieszkalnym lub domem mieszkalnym, zwolnionym od podatku lub opodatkowanym stawką 0% - podatnik stosuje stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 0%.
Obowiązek podatkowy przy sprzedaży gruntu, udziału w gruncie lub prawa wieczystego użytkowania powstaje zgodnie z powstaniem obowiązku podatkowego dla dostawy towarów, której przedmiotem są lokale i budynki tzn. z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wydania towaru.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj