Interpretacja Izby Skarbowej we Wrocławiu
PP II 443/278/2004/PK
z 23 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP II 443/278/2004/PK
Data
2004.07.23



Autor
Izba Skarbowa we Wrocławiu


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
gmina
kwota należna
lokal mieszkalny
lokal użytkowy
najem
obrót
opłata eksploatacyjna
wspólnota mieszkaniowa


Pytanie podatnika
Wystąpienie i opodatkowanie podatkiem od towarów i usług obrotu po stronie gminy, w przypadku obciążania przez gminę najemców lokali gminnych za dostarczane media. Stroną umowy na dostawę mediów jest gmina a wspólnota obciąża za zakupione media właścicieli lokali w tym gminę.


Należy wskazać, iż w przypadku gdy stroną w zakresie dostarczenia mediów przez bezpośrednich dostawców lub pośredników jest wspólnota mieszkaniowa, wtedy opłaty eksploatacyjne wnoszone przez członków wspólnoty mieszkaniowej – właścicieli lokali mieszkalnych albo użytkowych – także więc przez gminę, nie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem. Artykuł 2 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym nie zawiera tego rodzaju czynności w swym katalogu a rozliczenie między wspólnotą a jej członkami nie stanowi sprzedaży w rozumieniu art. 4 pkt 8 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Takie rozliczenie nie stanowi dostawy w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 8 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 135).
Natomiast dalsze przenoszenie poniesionych kosztów przez gminę jako członka wspólnoty na najemców podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Sposób rozliczenia zależy od zawartej umowy najmu. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym - podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem, z zastrzeżeniem art. 16 i 17, jest kwota należna z tytułu sprzedaży towarów, pomniejszona o kwotę należnego podatku. W przypadku gdy pobrano zaliczki, zadatki, przedpłaty lub raty, o których mowa w art. 6 ust. 8, obrotem jest również kwota otrzymanych zaliczek, zadatków, przedpłat lub rat, pomniejszona o przypadającą od nich kwotę podatku. Jeżeli należność określona jest w naturze, podstawą opodatkowania jest wartość świadczenia obliczona na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości lub na danym rynku w dniu wykonania świadczenia, zmniejszonych o podatek. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj