Interpretacja Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim
US.06-VAT/443/364/04/M.T.
z 16 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.06-VAT/443/364/04/M.T.
Data
2004.07.16



Autor
Urząd Skarbowy w Grodzisku Mazowieckim


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
umowa użyczenia
umowa zlecenia
wkład do spółdzielni mieszkaniowej


Pytanie podatnika
Czy podlega opodatkowaniu VAT:
1. Umowa zlecenie lub umowa o dzieło zawarta z osobą fizyczną nie będącą prawownikiem Spółdzielni (zatrudniona w innym zakładzie pracy w pełnym wymiarze czasu) lub osobą nieprowadzącą działalności gospodarczej – emerytem (byłym pracownikiem Spółdzielni), z której jednoznacznie wynika, że odpowiedzialność za wykonaną pracę ponosi osoba, która ją wykonuje (zlecebiobiorca)?
2. Oświadczenie o ustanowieniu nieodpłatnego użytkowania gruntów na czas nieokreślony, dla Zakładu Energetycznego i Polskiego Górnictwa Naftowego, polegające na zawarciu umowy ( w formie aktu notarialnego) na nieodpłatne użytkowanie pasa gruntu, na którym wybudowano linie energetyczne i gazociąg. Spółdzielnia jako właściciel nie zbywa tego gruntu, ale umożliwia jedynie Zakładowi Energetycznemu i Polskiemu Górnictwu Naftowemu dostęp do sieci i przyłączy, w celu ich bieżącej naprawy, remontu, modernizacji lub konserwacji?
3. Wpłaty dokonane po 01.05.2004 r. przez członków Spółdzielni na uzupełnienie wkładów mieszkaniowych lub budowlanych w związku z poniesionymi nakładami na budowę i modernizację kotłowni (wybudowanej w 2002 r. ) oraz na wykonaną w 2001 r. modernizacją sieci ciepłej wody. Członkowie Spółdzielni dokonali rozliczenia wkładu mieszkaniowego lub budowlanego w terminie przed zasiedleniem tj. w 1988 roku?


W odpowiedzi na zapytanie z dnia 18.05.2004r. (uzupełnione pismami z dnia 28.06.2004r. i 05.07.2004r.) w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz.926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim informuje:

Ad. 1. z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) wynika m. in. iż podatnikami są osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą , o której mowa w ust. 2 , bez względu na cel lub rezultat takiej działalności; ust. 2 art. 15 mówi, że działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników , a także działalność osób wykonujących wolne zawody , również wówczas , gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z przedstawionego przez Spółdzielnię stanu faktycznego wynika, że umowa zlecenie lub umowa o dzieło została zawarta z osobą fizyczną nie będącą pracownikiem Spółdzielni(zatrudnioną w innym zakładzie w pełnym wymiarze czasu pracy) lub osobą nieprowadzącą działalności gospodarczej – emerytem na wykonanie usługi , w której całkowitą odpowiedzialność za wykonanie pracy ponosi osoba, która ją wykonuje (zleceniobiorca).Zdaniem Spółdzielni w/w czynności podlegają podatkowi od towarów i usług zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). Z powyższego wynika, że czynności te są realizowane w oparciu o stosunek prawny, w którym określono odpowiedzalność osoby wykonującej tę czynność. Zdaniem organu podatkowego podatnik z tytułu tak zawartej umowy zlecenia, podlega podatkowi VAT w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Podatnicy wykonujący czynności podlegajace opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług mają jednak możliwość korzystania ze zwolnienia podmiotowego od podatku od towarów i usług, jeżeli wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w popzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. W 2004r. jest to kwota 47.500zł. ( na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT z dnia 11 marca 2004r. oraz § 9 ust. 1-3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów o podatku od towarów i usług Dz.U. Nr 97, poz. 970). Również podatnicy rozpoczynający tego rodzaju samodzielną działalność gospodarczą w roku podatkowym są zwolnieni od podatku do momentu przekroczenia w/w kwoty w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży.

    Ad. 2. Zgodnie z art. 5 ust. cyt. Ustawy , opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:
  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
  2. eksport towarów,
  3. import towarów,
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Stosownie do art. 8 ust. 2 cyt. Ustawy, nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spóldzielni i ich domowników, organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami , w całości lub części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółdzielnia zawarła z Zakładem Energetycznym i Polskim Górnictwem Naftowym umowę ( w formie aktu notarialnego) na nieodpłatne użytkowanie pasa gruntu, na którym wybudowano linie energetyczne i gazociąg. Spółdzielnia jako właściciel nie zbywa tego gruntu, ale umożliwia jedynie Zakładowi Energetycznemu i Polskiemu Górnictwu Naftowemu dostęp do sieci i przyłączy, w celu ich bieżącej naprawy, remontu, modernizacji lub konserwacji i jej zdaniem czynność ta nie podlega podatkowi od towarów i usług.

W świetle powyższego, zdaniem Organu podatkowego Spółdzielnia świadczy usługę, która nie podlega podatkowi od towarów i usług.

Ad. 3. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części bydynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.Z unormowania tego wynika, że ze zwolnienia od podatku korzysta dostawa obiektów budownictwa mieszkaniowego na rynku wtórnym, w tym również lokali zasiedlonych objętych spółdzielczymi prawami do lokali mieszkalnych i domów jednorodzinnych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że mieszkańcy osiedlowych bloków mieszkalnych ( oddanych i zasiedlonych w 1988r.), którzy dokonali rozliczenia wkładów mieszkaniowych lub budowlanych w terminie przed zasiedleniem tj. przed 1988r. uzupełniają, po dniu 1 maja 2004r.( zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy Prawo Spółdzielcze) wkłady mieszkaniowe i budowlane w związku z poniesionymi nakładami na budowę i modernizację kotłowni (wybudowanej w 2002r. ) oraz na wykonaną w 2001r. modernizacją sieci ciepłej wody. Wg oceny Spółdzielni powyższe wpłaty są zwolnione od podatku VAT.

Zdaniem Organu podatkowego również czynności te są zwolnione z podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj