Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
UPO-415/PD/101/04/MP
z 28 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
UPO-415/PD/101/04/MP
Data
2004.07.28



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
wynagrodzenie za pracę
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
Wyrokiem Sądu Rejonowego z dnia 19 maja 2004 r. pracownikowi zatrudnionemu w placówce oświatowej podległej Urzędowi Gminy zasądzono wynagrodzenie wraz ustawowymi odsetkami. Wyrokowi nadano rygor natychmiastowej wykonalności do kwoty 1.181,00 zł, tj. kwoty jaką pracownik miał ustaloną w umowach o pracę zawartą w dniu 15 listopada 2000 r. do 15 grudnia 2000 r. i od 16 grudnia 2000 r. do 30 kwietnia 2001 roku. Czy od ww. kwoty wypłaconego wynagrodzenia - płatnik (Urząd Gminy) winien pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 19 % dochodu ?


Wynagrodzenie za czas pozostawania w stosunku pracy, bez względu na okres jego wypłaty (w trakcie czy po ustaniu stosunku pracy), stanowi dla celów podatkowych przychód ze stosunku pracy. Zgodnie bowiem z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Stosownie do art. 11 ust. 1 tej ustawy jest ono przychodem w miesiącu jego otrzymania lub postawienia do dyspozycji pracowniika. Postanowienia art. 31 cyt. ustawy nakładają obowiązki płatnika na zakłady pracy dokonujące ww. wypłat na rzecz osób - obliczania i pobierania w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy. Za stanowiskiem takim przemawia fakt nałożenia przez ustawodawcę wskazanym przepisem obowiązku pobierania zaliczek na podatek od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku pracy. Rozliczenia zaległych wynagrodzeń należy dokonać na zasadach określonych w art. 32 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zaliczki, o których mowa w art. 31, z zastrzeżeniem ust. 1a, wynoszą: za miesiące od początku roku do miesiąca włącznie, w którym dochód podatnika uzyskany od początku roku w tym zakładzie pracy przekroczył kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego przedziału skali – 19 % dochodu uzyskanego w danym miesiącu; za miesiące następujące po miesiącu, w którym dochód uzyskany od początku roku przekroczył kwotę, o której mowa w pkt 1 - 30 % dochodu uzyskanego w danym miesiącu ; za miesiące następujące po miesiącu, w którym dochód uzyskany od początku roku przekroczył kwotę stanowiącą górną granicę drugiego przedziału skali – 40 % dochodu uzyskanego w danym miesiącu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj