Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie
III-2/443/VAT/724/2004/AW
z 16 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III-2/443/VAT/724/2004/AW
Data
2004.07.16



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
import usług
licencja
obowiązek podatkowy


Pytanie podatnika
Czy licencje udzielane za miesiąc kwiecień 2004r., a potwierdzane fakturami wystawionymi z datą po 30 kwietnia 2004r. podlegają opodatkowaniu według ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług ?


W związku z żądaniem udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego zawartym w piśmie z dnia 21 czerwca 2004r. podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) uprzejmie informuję:

Na podstawie złożonego wniosku ustalono, iż strona wnosi o udzielenie informacji czy licencje udzielane za miesiąc kwiecień 2004r. a potwierdzone fakturami wystawionymi z datą po 30 kwietnia 2004r podlegają opodatkowaniu według ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (DZ. U. Nr 54, poz. 535)

Zgodnie z art. 19 ust. 1, 4, 19 cyt. ustawy obowiązek podatkowy przy imporcie usług powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi a jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Faktury, zgodnie z pismem strony, zostały wystawione po dniu 30.04.2004r. przez co obowiązek podatkowy powstał pod rządami ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 27 ust. 3 i 4 tejże ustawy w przypadku gdy usługi; sprzedaży praw lub udzielania licencji i sublicencji, przeniesienia lub cesji praw autorskich, patentów, praw do znaków fabrycznych, handlowych, oddania do używania wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego, albo innych pokrewnych praw, świadczone są na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona.

W związku z powyższym spółka, zgodnie z przepisami ustawy o PTU obowiązującej od 01.05.2004r., jako nabywca usługi zobowiązana jest do rozliczenia podatku z tego tytułu.

Tym samym podzielam stanowisko Strony.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj