Interpretacja Izby Skarbowej w Zielonej Górze Ośrodek Zamiejscowy w Gorzowie Wielkopolskim
PP/005-91/US/2004
z 5 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/005-91/US/2004
Data
2004.08.05



Autor
Izba Skarbowa w Zielonej Górze Ośrodek Zamiejscowy w Gorzowie Wielkopolskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego


Słowa kluczowe
paliwo
podatek naliczony
podatek od towarów i usług
samochód ciężarowy
samochód używany
świadectwo homologacji


Pytanie podatnika
Dotyczy:
1. możliwości odliczenia podatku naliczonego VAT od zakupu samochodu ciężarowego w świetle przepisów nieobowiązującej już ustawy z 08.01.1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym,
2. czy przysługuje podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie paliwa do tego pojazdu, który nie posiada świadectwa homoligacji.


W związku z pisemną informacją Naczelnika Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wlkp. z dnia 23 czerwca 2004r. Nr PP-443/55/04 o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego udzieloną na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na zapytanie podatnika, Dyrektor Izy Skarbowej w Zielonej Górze na podstawie art. 14b § 2 w/w ustawy dokonuje zmiany udzielonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego informacji:

Z pisma podatnika wynika, że Spółka w miesiącu marcu 2004r. zakupiła samochód osobowo-terenowy UAZ –452 (rok produkcji 1982) od Agencji Mienia Wojskowego, który nie posiada świadectwa homologacji, jak również i w miesiącu marcu 2004r. dokonała obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od zakupu tego samochodu. Z dowodu rejestracyjnego pojazdu wynika, że jest to samochód ciężarowy, o dopuszczalnej ładowność 800 kg.
Podatnik pyta, czy mógł odliczyć podatek naliczony w miesiącu marcu czy kwietniu 2004r. oraz czy przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie paliwa do tego pojazdu.

Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) obowiązującym do 30 kwietnia 2004r. obniżenia kwoty lub zwrotu podatku należnego nie stosowało się do nabywanych przez podatnika samochodów osobowych oraz innych samochodów o dopuszczalnej ładowności do 500 kilogramów, z wyjątkiem przypadków, gdy odsprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie na podstawie umów leasingu tych samochodów stanowi przedmiot działalności podatnika.
Podatnikom nabywającym samochody inne niż osobowe, które nie posiadają homologacji producenta lub importera wymaganej dla tego rodzaju samochodów zgodnie z § 10 ust.3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 27, poz.268 ze zm.) nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego oraz do zwrotu różnicy podatku, o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem tych samochodów.

Jednakże w związku z licznymi zapytaniami i wątpliwościami dot. stosowania przepisów § 12 ust.3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 1999r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 109, poz. 1245 ze zm.) w celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa podatkowego Minister Finansów pismem z dnia 08.02.2001r. Nr PP2-813-96/01/GM wydał interpretację w której wyjaśnił, iż § 12 ust. 3 cytowanego wyżej rozporządzenia (§ 10 ust.3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002r.) nie dotyczy samochodów będących bezspornie samochodami ciężarowymi lub specjalistycznymi, które jako samochody nowe (wyprodukowane w kraju lub sprowadzone z zagranicy), posiadały homologacje na taki właśnie typ pojazdu.

Uwzględniając powyższe Spółce przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem samochodu, ale tylko wtedy gdy typ tego pojazdu posiada świadectwo homologacji lub decyzję zwalniającą pojazd z homologacji.

Odnośnie odliczenia podatku od zakupu paliwa do ww samochodu w miesiącu marcu i kwietniu 2004r., w myśl art. 25 ust. 1 pkt 3a powołanej wyżej ustawy obniżenia podatku należnego nie stosowało się również do paliw silnikowych benzynowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych lub innych samochodów o dopuszczalnej ładowności do 500 kg.
Ponieważ samochód wg dowodu rejestracyjnego posiada ładowność 800 kg, to odliczenie podatku naliczonego od zakupu paliwa w marcu i kwietniu 2004r. było zasadne.

Jednakże od dnia 01 maja 2004r. obowiązuje ustawa z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535).

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 “nowej” ustawy o podatku od towarów i usług obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, których dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż określona wg wzoru:
DŁ = 357 kg + n x 68 kg,
gdzie:
Dł – oznacza dopuszczalną ładowność
n – oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy.
Podatnik zatem nie może odliczyć podatku naliczonego związanego z nabyciem paliwa do samochodów osobowych oraz innych pojazdów, których dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż ta określona w ww. wzorze.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj