Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
UPO/VAT-443/147/04/DC
z 13 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
UPO/VAT-443/147/04/DC
Data
2004.07.13



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
towar


Pytanie podatnika
Nabyłem towar w celu sprzedaży opodatkowanej. Po odbiorze okazało się, że część towaru nie jest zgodna ze złożonym zamówieniem. W związku z powyższym odesłałem część towaru nadawcy korzystając z usług przewoźnika. W trakcie przewozu towar został przewoźnikowi skradziony. Wystąpiłem do przewoźnika o odszkodowanie w kwocie brutto i usunąłem towar z rejestru zakupu towarów handlowych i rejestru zakupu VAT. Powyższa sytuacja miała miejsce w miesiącu grudniu 2003 r. Przewoźnik uważa, że przysługuje mi odszkodowanie w kwocie netto, a VAT powinienem odliczyć poprzez złożenie korekty VAT. W związku z powyższym zachodzi pytanie, czy mogę dokonać korekty dotyczącej obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od towaru skradzionego przewoźnikowi.


Ustawa z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym obowiązywała do 31 kwietnia 2004 r. obejmowała więc okres w którym zaistniała opisana sytuacja. Na podstawie art. 19 ust.1 cytowanej ustawy podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną. Kradzież towarów powoduje, że ich nabycie nie zostało związane ze sprzedażą opodatkowaną, a zatem podatnikowi w świetle art. 19 ust. 1 nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy ich nabyciu. Podobnie kwestia ta została uregulowana na gruncie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w art. 86 ust. 1 zgodnie z którym, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego podziela stanowisko Podatnika. Skorygowany w takim przypadku podatek naliczony może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów

W wyniku powstałej szkody transportowej (kradzież towaru przewoźnikowi) przewoźnik zobowiązany jest do zapłaty odszkodowania zgodnie z ustawą z dnia 15 listopada 1984 r. – prawo przewozowe oraz ustawą z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny. Zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy – Prawo przewozowe, wysokość odszkodowania za utratę lub ubytek przesyłki nie może przewyższyć wartości, którą ustala się na podstawie i w następującej kolejności : 1. ceny wskazanej w rachunku dostawcy lub sprzedawcy albo2. ceny wynikającej z cennika obowiązującego w dniu nadania przesyłki do przewozu bądź 3. wartości rzeczy tego samego rodzaju i gatunku w miejscu i czasie nadania. W myśl ust. 2 tego artykułu, w razie niemożności ustalenia wysokości odszkodowania w sposób określony w ust. 1, wysokość tę ustala rzeczoznawca. Ust. 3 w/w artykułu mówi że, w razie utraty przesyłki z deklarowaną wartością należy się odszkodowanie w wysokości deklarowanej, a w razie ubytku – w odpowiedniej części, chyba że przewoźnik udowodni, że wartość deklarowana przewyższa wartość ustaloną w sposób określony w ust. 1. Zgodnie z art. 363 § 2 ustawy – Kodeks cywilny, jeżeli naprawienie szkody ma nastąpić w pieniądzu, wysokość odszkodowania powinna być ustalona według cen z daty ustalenia odszkodowania, chyba że szczególne okoliczności wymagają za podstawę cen istniejących w innej chwili. Odszkodowanie wypłacane przez przewoźników nie stanowi zapłaty za towar (usługę), jest jedynie formą rekompensaty za wyrządzoną przez przewoźnika szkodę, nie jest objęte katalogiem czynności określonym w art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. i dlatego nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów u usług.

Reasumując, organ podatkowy pierwszej instancji podziela stanowisko Podatnika, iż wobec braku związku nabycia towarów, które później zostały skradzione, a czynnościami opodatkowanymi nie można obniżyć podatku należnego o VAT wynikający z ich zakupu. Z uwagi na powyższe brak jest podstaw do sporządzenia korekty podatku naliczonego w przedstawionej sytuacji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj