Interpretacja Urzędu Skarbowego w Otwocku
US.17/PG-I/415/IT/11/04
z 5 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.17/PG-I/415/IT/11/04
Data
2004.07.05



Autor
Urząd Skarbowy w Otwocku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia wydatków inwestycyjnych


Słowa kluczowe
ulga inwestycyjna


Pytanie podatnika
Czy w przypadku zmiany formy prowadzenia działalności gospodarczej z prowadzonej wyłącznie przez małzonka na działalność prowadzona w formie spólki cywilnej małzonków tracę prawo do ulgi inwestycyjnej nabytej na podstawie art. 26a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm)?


Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego w ramach działalności prowadzonej dotychczas wyłącznie na imię męża wykorzystano prawo do ulgi inwestycyjnej na podstawie art. 26 a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. z 2000 r. nr 14 poz.176 ze zm. ) w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2001r. oraz na mocy przepisów przejściowych - art. 7 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw Dz.U. nr 104 poz. 1104 ) – w ramach praw nabytych . Od zakończenia korzystania z ulgi inwestycyjnej i premii inwestycyjnej nie upłynęły jeszcze trzy lata . Zamiarem małżonków jest zmiana formy prowadzenia działalności z indywidualnej działalności męża i kontynuowanie jej w formie spółki cywilnej małżonków . Zmiana ta nie powoduje utraty prawa do ulgi .

Stosownie do przepisów art. 26a ust.22 pkt 2 i 4 przytoczonej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy tracą prawo do odliczeń wydatków inwestycyjnych , jeżeli przed upływem trzech lat od końca roku podatkowego , w którym skorzystali z odliczeń :- przeniosą w jakiejkolwiek formie własność składników majątkowych , z którymi związane było odliczenie od podstawy opodatkowania , albo- zawiadomią o likwidacji działalności gospodarczej.

Kontynuowanie działalności w spółce cywilnej małżonków w oparciu o składniki majątku , z którymi związane było odliczenie ulgi inwestycyjnej z tytułu działalności prowadzonej tylko na imię męża , nie oznacza przeniesienia własności składników majątku .

Według obowiązującego porządku prawnego spółka cywilna pozostaje spółką osobową. . Podmiotowość prawna przysługuje w niej tylko wspólnikom . Spółka cywilna nie jest podmiotem w podatku dochodowym , podmiotem tego podatku są jej wspólnicy . Składniki majątku związane z działalnością jednoosobową męża należą do wspólności majątkowej małżonków a w spółce cywilnej małżonków składniki te związane są współwłasnością łączną tych samych osób . Nie zachodzi więc w tym przypadku przesunięcie majątkowe pomiędzy odrębnymi podmiotami prawa . Tylko przeniesienie własności składników majątkowych z podmiotu , który skorzystał z ulgi inwestycyjnej , na inny podmiot powoduje utratę prawa do uprzednio nabytej ulgi przez zbywcę .

Zauważyć należy , iż dla celów dokonywania odpisów amortyzacyjnych po zmianie działalności wykonywanej samodzielnie przez jednego z małżonków na działalność wykonywaną na imię obojga małżonków , stosownie do przepisów art. 22g ust. 13 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości określonej w ewidencji podmiotu prowadzącego działalność przed tą zmianą oraz kontyunuuje metodę amortyzacji przyjętą przez ten podmiot z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów ( art.22h ust.3 ustawy).

Omawiana zmiana formy prowadzenia działalności nie oznacza likwidacji działalności prowadzonej obecnie jednoosobowo przez męża , lecz kontynuację tej działalności przez tego samego przedsiębiorcę . Zgodnie z uregulowaniami ustawy – Prawo działalności gospodarczej ( Dz.U. z 1999 r. nr 101 poz.1178 ze zm. ) przedsiębiorcą nie jest spółka cywilna ale jej wspólnicy , i tylko wspólnicy podlegają wpisowi do ewidencji działalności gospodarczej . Nie wystąpi więc w tym przypadku przesłanka powodująca utratę prawa do ulgi , określona w art. 26a ust.22 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych .

Przedstawiając powyższe wyjaśnienie , potwierdzam stanowisko podatnika wyrażone we wniosku , iż zmiana formy prowadzenia działalności przedsiębiorstwa Zakłady X z jednoosobowej działalności męża na spółkę cywilną małżonków nie jest zdarzeniem , o którym mowa w art. 26a ust. 22 pkt 2 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , gdyż nie nastąpi przeniesienie własności składników majątkowych , z którymi związane były odliczenia wydatków inwestycyjnych i premii inwestycyjnej i nie nastąpi likwidacja działalności prowadzonej obecnie jednoosobowo . Tym samym nie wystąpi utrata nabytego przez męża prawa do ulgi inwestycyjnej i premii inwestycyjnej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj