Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pabianicach
US-II-423/interp./5/2004
z 20 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-II-423/interp./5/2004
Data
2004.07.20



Autor
Urząd Skarbowy w Pabianicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
cena nabycia
podatek dochodowy od osób prawnych
wartość początkowa środka trwałego


Pytanie podatnika
Czy do zwiększenia wartości początkowej nabytych środków trwałych należy zaliczyć ogół kosztów poniesionych przez jednostkę do dnia przekazania ich do użytkowania?


Na podstawie art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 12.07.2004 r. (wpływ do Urzędu 14.07.2004 r.), „P” Sp. z o.o., dotyczące udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego – Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach informuje co następuje:

Z zapytania podatnika wynika, że dokonał on zakupu maszyn i urządzeń w ramach realizacji projektu ”linia technologiczna do szycia wyrobów jeansowych z kompletnym wyposażeniem”. Wątpliwości Spółki dotyczą kwestii zakwalifikowania niżej wymienionych kosztów do zwiększenia wartości początkowej nabytych środków trwałych:

  • sprawowanie nadzoru technologiczno – organizacyjnego w okresie 1 roku od wdrożenia,
  • wdrożenie dokumentacji techniczno – technologicznej i organizacyjnej oraz uruchomienie procesu produkcyjnego,
  • przeszkolenie poszczególnych pracowników na stanowiskach pracy,
  • opracowanie projektu dokumentacji techniczno – technologicznej i organizacyjnej,
  • montaż oraz uruchomienie maszyn i urządzeń na szwalni i krojowni.

Zagadnienia z zakresu amortyzacji unormowane są przepisami art. 16a – 16m ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Regulują one problematykę dotyczącą m.in. uznawania składników majątku za środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, ustalanie wartości początkowej, stosowanie metod amortyzacji i stawek amortyzacyjnych.

Zgodnie z art. 16a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych środkami trwałymi podlegającymi amortyzacji są nabyte lub wytworzone we własnym zakresie:

  1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
  2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
  3. inne przedmioty,

jeżeli spełniają następujące warunki:

  • stanowią własność lub współwłasność podatnika,
  • są kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania,
  • przewidywany okres używania jest dłuższy niż rok,
  • są wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.

Zgodnie z art. 16g ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za wartość początkową środków trwałych nabytych w drodze kupna przyjmuje się cenę nabycia. Cenę nabycia jak stanowi art. 16g ust. 3 w/w ustawy jest kwota należna sprzedającemu, powiększona o koszty związane z zakupem, naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania, a w szczególności o środki transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych skarbowych i innych, odsetek, prowizji oraz pomniejszona o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatnikowi nie przysługuje prawo obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Z powyższego wynika, że do wartości początkowej nabytych środków trwałych mających stanowić ”linię technologiczną do szycia wyrobów jeansowych” zalicza się wartość zakupu, a także koszty instalacji i uruchomienia oraz inne wydatki związane z uaktywnieniem linii technologicznej przed przyjęciem go do użytkowania, gdyż w/w przepis nie określa zamkniętego katalogu wydatków, o czym świadczy zwrot „w szczególności”. Wdrożenie stanowi pewien proces, na który składa się szereg czynności dostosowawczych, które są niewątpliwie związane z przystosowaniem urządzeń i maszyn do uruchomienia procesu produkcyjnego. Zatem koszty montażu oraz uruchomienia maszyn i urządzeń, opracowania projektu dokumentacji techniczno – technologicznej oraz wdrożenia linii technologicznej poniesione do dnia jej przyjęcia do użytkowania i wprowadzenia do ewidencji środków trwałych powinny stanowić element wartości początkowej nabytych środków trwałych.

Tutejszy organ podatkowy nie podziela stanowiska Spółki, iż wydatki związane ze sprawowaniem nadzoru technologiczno – organizacyjnego w okresie 1 roku od wdrożenia oraz z przeszkoleniem poszczególnych pracownikach na stanowiskach pracy mieszczą się w ramach definicji ceny nabycia środków trwałych. W związku z tym wydatki te winny być przez Spółkę oceniane i kwalifikowane w oparciu o unormowania art. 15 i art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Należy zatem przyjąć, że będą one mogły stanowić koszty uzyskania przychodów na ogólnych zasadach, tj. po spełnieniu przesłanek wskazanych w art. 15 i art. 16 w/w ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj