Interpretacja Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim
US-06-DL/415/19/K/04
z 5 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-06-DL/415/19/K/04
Data
2004.07.05



Autor
Urząd Skarbowy w Grodzisku Mazowieckim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
objęcie (nabycie) akcji
udział kapitałowy


Pytanie podatnika
Czy podlega opodatkowaniu dochód uzyskany ze zbycia udziałów nabytych nieodpłatnie?


Stosownie do art.17 ust.1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych( Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 z późn.zm) za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o publicznym obrocie papierami wartościowymi.Zatem w przypadku odpłatnego zbycia papierów wartościowych stosuje się metodę memoriałową, a nie kasową.

Natomiast ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz.U. z 2002 r. Nr 49, poz. 447 ze zm.), w art. 7 ust.3 stanowi, że umowa zobowiązująca do przeniesienia papierów wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu przenosi te papiery z chwilą dokonania odpowiedniego zapisu na rachunku papierów wartościowych. Zatem przychód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych następuje w momencie przeniesienia własności papieru wartościowego na kupującego, nawet jeżeli faktyczna zapłata następuje po tym dniu.W przypadku zbycia akcji pracowniczych, tj. akcji nabytych przez pracowników na podstawie ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (Dz.U. z 2002 r. Nr 127, poz. 1397 ze zm.) stosuje się również przepisy art. 30 b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do postanowień art. 30 b) ust.1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19 % uzyskanego dochodu.

Zgodnie z generalną zasadą ustalania kosztów uzyskania przychodów określoną w art. 22 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem określonych w art. 23 tej ustawy.Do kosztów uzyskania przychodów o które będą pomniejszane przychody, należą przede wszystkim: cena (koszt nabycia) danego papieru wartościowego (akcji, obligacji), opłaty związane z posiadaniem rachunku w biurze maklerskim, koszt sprzedaży.

Dochodów kapitałowych objętych 19-proc. podatkiem liniowym, zarówno zryczałtowanym, jak i liczonym z uwzględnieniem kosztów uzyskania, nie łączy się z innymi dochodami danej osoby. Nie wpłyną więc one na zwiększenie jej obciążenia.Jednak – inaczej niż w stosunku do zysków kapitałowych objętych podatkiem zryczałtowanym – z zysków obciążonych podatkiem liczonym od dochodów podatnik musi rozliczyć się sam (w odrębnym zeznaniu).

Uzyskując więc jednocześnie dochody opodatkowane na zasadach ogólnych, np. z pracy, z umów zlecenia będzie na podatniku ciążył obowiązek zgodnie z art. 45 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych złożenia dwóch zeznań podatkowych, według ustalonych wzorów, w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj