Interpretacja Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu
DPD-005/43/04
z 29 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DPD-005/43/04
Data
2004.06.29



Autor
Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy)


Słowa kluczowe
dostarczanie towarów
faktura
koszty uzyskania przychodów
kurs waluty
nabycie wewnątrzwspólnotowe
różnice kursowe
zobowiązanie


Pytanie podatnika
Jaki kurs przeliczenia waluty należy zastosować w przypadku, gdy 06.05.2004r. Spółka otrzymała towar od kontrahenta zagranicznego, natomiast faktura została wystawiona przez dostawcę 10.05.2004?


W myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2004r., kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez NBP z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio obniża się lub podwyższa o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez NBP z dnia zarachowania kosztów.

Zatem w sytuacji nabycia towaru od firmy zagranicznej, która wystawi fakturę w walucie obcej, Podatnik winien zarachować kwotę ustaloną po przeliczeniu na złote polskie ceny towaru w walucie obcej, według kursów średnich ogłaszanych przez NBP z dnia otrzymania faktury. Jeżeli zapłata za towar nastąpi po upływie określonego czasu, zapłacona cena za towar może być wyższa lub niższa od ceny obliczonej na dzień otrzymania faktury. Należy wówczas koszty dotyczące zakupu odpowiednio podwyższyć lub obniżyć o powstałe różnice kursowe.

Zgodnie z art. 20 ust. 5 i 6 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem ust. 6-9.

W przypadku gdy przed terminem, o którym mowa w ust. 5, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.

Natomiast zgodnie z zapisem § 37 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. (Dz. U. Nr 97, poz. 970) kwoty wyrażone w walucie obcej wykazane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez NBP bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiona w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj