Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach
PBB3-415/684/2004
z 31 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PBB3-415/684/2004
Data
2004.05.31



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
prawa autorskie


Pytanie podatnika
dot. kosztów uzyskania przychodu z tytułu korzystania przez artystów wykonawców z praw pokrewnych w rozumieniu ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych


Jak wynika z okoliczności stanu faktycznego, płatnik w umowie o pracę prawidłowo wyszczególnia wynagrodzenie dotyczące wykonywania przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych oraz wynagrodzenie honoracyjne, jakie pracownik otrzymuje z tytułu przeniesienia praw do artystycznego wykonania utworu. Powyższe umożliwia zastosowanie właściwej normy kosztów uzyskania w odniesieniu do każdego z ww. przychodów.

Artyście wykonawcy przysługuje ryczałtowe wynagrodzenie honoracyjne za przeniesienie praw do artystycznego wykonania. Umowa o pracę w sposób szczegółowy wskazuje, jakich pól eksploatacji dotyczy to przeniesienie. Ponadto w umowie zostało również wskazane, że w ramach otrzymywanego wynagrodzenia honoracyjnego – podatnik jest zobowiązany uczestniczyć w nagraniach i koncertach normowych.

W myśl art. 92 w związku z art. 64 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn. Dz. U. Nr 80, poz. 904 z 2000 r.) umowa zobowiązująca do przeniesienia praw do artystycznych wykonań przenosi na nabywcę, z chwilą przyjęcia utworu, prawo do wyłącznego korzystania z utworu na określonym w umowie polu eksploatacji, chyba że postanowiono w niej inaczej. Zgodnie z zawartą umową o pracę wynagrodzenie honoracyjne otrzymuje podatnik w zamian za przeniesienie praw do artystycznego wykonania, które jest czynnością jednorazową i następuje w momencie przyjęcia dokonanego artystycznego wykonania, a nie za korzystanie z artystycznego wykonania.

Ponadto należy rozważyć czy w okresie przebywania na urlopie wypoczynkowym podatnik wykonuje czynności, za które przysługuje mu wynagrodzenie honoracyjne – czy jak stanowi umowa o pracę uczestniczy w nagraniach i koncertach. W związku z tym, iż w tym czasie nie jest możliwe wykonywanie przez podatnika tych zadań i branie udziału w artystycznych wykonaniach, nie może być wówczas mowy o uzyskaniu za ten okres ryczałtowego wynagrodzenia honoracyjnego. W takim przypadku, zgodnie z zawartą umową o pracę, przysługuje mu wynagrodzenie odpowiadające wartości honorarium opodatkowane na zasadach ogólnych.

Stosownie do art. 22 ust. 9 pkt 3 UPDOF, 50% koszty uzyskania przychodu stosuje do wynagrodzeń z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami.

Wynagrodzenie wypłacane pracownikowi za okres przebywania na urlopie wypoczynkowym lub za okres zwolnienia z pracy np. z powodu choroby nie może być traktowane jak wynagrodzenie honoracyjne otrzymane przez artystów wykonawców z tytułów, o których mowa w ww. przepisie i tym samym brak podstaw do stosowania w takich przypadkach kosztów uzyskania w wysokości 50 % przychodu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj