Interpretacja Izby Skarbowej w Rzeszowie
IS.II/2-443/71/04
z 5 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IS.II/2-443/71/04
Data
2004.07.05



Autor
Izba Skarbowa w Rzeszowie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
eksport towarów
obniżenie stawki podatku
sprzedaż towarów
stawka preferencyjna podatku


Pytanie podatnika
Kiedy - w świetle ustawy z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) - można uznać wywóz towarów do oddziału w Niemczech za eksport i stosować stawkę 0 %?


Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14b § 2 ordynacji podatkowej (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), weryfikuje niniejszym treść informacji udzielonej przez Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie pismem z dnia 27.04.2004 r. (znak: PUS.II/443/43/2004) o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego:

Zapytanie podatnika dotyczy kwestii, kiedy, w świetle ustawy z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), można uznać wywóz towarów do oddziału w Niemczech za eksport i stosować stawkę 0 %? Jednostka ponadto podaje, iż oddział ten, w świetle tamtejszych przepisów, będzie jednostką samobilansującą nieposiadającą osobowości prawnej, płacącą podatek dochodowy i podatek VAT na terenie Niemiec i traktowany będzie przez prawo niemieckie jako zakład. Celem założenia oddziału jest sprzedaż towarów należących do spółki za granicą, zaś wpływy ze sprzedaży będą przekazywane na jej rachunek.

Odnosząc się do treści pytania spółki, należy zwrócić uwagę, iż zgodnie z zapisem art. 4 pkt 4 ww. ustawy przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez graniczny urząd celny wywóz towarów z polskiego obszaru celnego w wykonaniu czynności określonych w art. 2 ust. 1 i 3 ustawy. Zatem, żeby dana czynność została uznana za eksport towarów muszą być spełnione łącznie trzy warunki:

  1. musi nastąpić wywóz towarów z polskiego obszaru celnego,
  2. wywóz towarów musi być potwierdzony przez graniczny urząd celny,
  3. wywóz towarów musi nastąpić w wykonaniu określonej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT, takiej jak: sprzedaż, darowizna, przekazanie na cele reprezentacji i reklamy itp.

Jedynie spełnienie łącznie wymienionych warunków stanowi eksport w rozumieniu cyt. ustawy o VAT. Nie może zatem być uznana za eksport towarów sama czynność wywozu towarów, mimo że została potwierdzona przez graniczny urząd celny, bowiem nie wypełnia ona wszystkich koniecznych przesłanek w rozumieniu art. 4 pkt 4 ustawy o VAT.

W rozpatrywanym przypadku występuje specyficzna sytuacja, w której spełnienie ww. warunków zostaje rozłożone w czasie. Jak wynika z przedstawionego przez stronę stanu faktycznego, najpierw następuje wywóz towarów do oddziału za granicę, a dopiero w dalszej kolejności sprzedaż na rzecz kontrahentów zagranicznych. Wobec powyższego, jednostka posiadając wyłącznie dokument potwierdzający wywóz towarów za granicę nie będzie mogła zakwalifikować opisanej czynności jako sprzedaży eksportowej. Prawo takie podatnik nabędzie dopiero po dokonaniu faktycznej sprzedaży towarów za granicą kraju. Zaliczenie transakcji do eksportu będzie możliwe w oparciu o dokument SAD poświadczający wywóz towarów za granicę oraz fakturę dokumentującą sprzedaż towarów. Jednocześnie prawo do zastosowania 0-procentowej stawki VAT, stosownie do zapisu art. 18 ust. 3 ustawy o VAT, uwarunkowane będzie prowadzeniem przez podatnika ewidencji określonej w art. 27 ust. 4 cyt. ustawy.

Informacja udzielona wg stanu prawnego obowiązującego w dacie sporządzenia informacji przez organ I instancji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj