Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowej Soli
U.S.I-415/3/2004
z 13 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
U.S.I-415/3/2004
Data
2004.02.13



Autor
Urząd Skarbowy w Nowej Soli


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
działka pod budowę
ulga budowlana


Pytanie podatnika
Korzystam z dużej ulgi budowlanej odliczając wydatki na budowę domu jednorodzinnego w ramach praw nabytych przed 1997r. Nie odliczyłam wydatków związanych z gruntem, gdyż umowa notarialna nie zawierała osobnej wartości dotyczącej gruntu. W 2003r. nabyłam sąsiednią działkę budowlaną, czy w związku z tym mogę odliczyć od dochodu wydatki na zakup tej działki?


W odpowiedzi na wniosek z dnia 12 stycznia 2004r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, w którym Strona wnosi o udzielenie odpowiedzi na pytanie czy korzystając z dużej ulgi podatkowej dotyczącej inwestycji sprzed 1997r. na budowę domu jednorodzinnego nabyła prawo do odliczenia dalszych wydatków poniesionych na zakup w 2003r. sąsiedniej działki budowlanej, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowej Soli działając na podstawie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) poniżej wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z treścią art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509) podatnikom, którzy w latach 1992-1996 nabyli prawo do odliczenia od dochodu wydatków poniesionych na cele określone w art. 26 ust. 1 pkt 5 lit. b), e) i f) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 1997r., tj. odpowiednio na budowę budynku mieszkalnego, nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia jego zasiedlenia i dokonali dalszych wydatków na budowę tego budynku mieszkalnego, nadbudowę lub rozbudowę tego budynku na cele mieszkalne lub przebudowę tego strychu, suszarni albo przystosowania innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie tego lokalu, przysługuje prawo do odliczenia tych wydatków poniesionych od 1 stycznia 1997r. do 31 grudnia 2004r. na zasadach określonych w art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 1997r.

Wyrażając własne stanowisko w sprawie Strona stosownie do art. 14 a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa wywodzi, że w związku z tym, iż inwestycję mieszkaniową dotyczącą budowy budynku mieszkalnego rozpoczęła przed 1997r., gdy obowiązywało odliczenie wydatków poniesionych na ww. cel od dochodu i nie skorzystała z możliwości odliczenia wydatków na zakup działki budowlanej, to wydatki poniesione w 2003r. na nabycie działki budowlanej może odliczyć od dochodu w ramach praw nabytych z tytułu budowy budynku mieszkalnego.

Mając na uwadze treść oraz zakres zapytania, a także przytoczone przepisy prawa Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowej Soli wyraża następującą ocenę stanowiska pytającego:

Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, że w związku z rozpoczętą przed 1997r. inwestycją dotyczącą budowy budynku mieszkalnego nabyła Pani prawo do odliczenia wydatków poniesionych na ww. cel od dochodu. Stosownie do postanowień wyżej cytowanego art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509) jeżeli podatnik nabył prawo do odliczenia od dochodu wydatków poniesionych na cele budowlane w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 1997r., tj. na budowę budynku mieszkalnego, nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne, przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia jego zasiedlenia i dokonał dalszych wydatków na powyższe cele to przysługuje mu prawo do odliczenia tych wydatków poniesionych od 1 stycznia 1997r. do 31 grudnia 2004r. na zasadach określonych w art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 1997r.Przepis ten zatem upoważnia Panią jedynie do kontynuacji odliczeń z tytułu wydatków poniesionych na budowę budynku mieszkalnego. Natomiast zakup działki w 2003r., która jedynie powiększa obszar już posiadanej działki, na której budowany jest dom mieszkalny, nie skutkuje nabyciem prawa do skorzystania z odliczeń związanych z kontynuacją praw w związku z budową budynku mieszkalnego.

Dodatkowo tutejszy organ podatkowy informuje, że w ramach dokonanej nowelizacji ustawy o podatku dochodowym – ustawą z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509) z dniem 1 stycznia 2002r. z ustawy została skreślona dotychczas przewidziana w przepisie art. 27 a ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) ulga związana z zakupem gruntu lub odpłatnego przeniesienia prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowej Soli nie podziela stanowiska Podatnika sformułowanego w stanie faktycznym sprawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj