Interpretacja Izby Skarbowej w Zielonej Górze
I-2/413/51/04
z 14 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I-2/413/51/04
Data
2004.05.14



Autor
Izba Skarbowa w Zielonej Górze


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
świadczenia na rzecz pracowników
świadczenia rzeczowe
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
- w sprawie zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych wartości wydanych dla pracowników napoi w postaci wody mineralnej, herbaty, kawy śmietanki oraz cukru z mozliwością dostępu bez ograniczeń - w sprawie zaliczenia w koszty uzyskania przychodów kwot wydatkowanych na zakup ww. napoi


W związku z wyjaśnieniem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego z dnia 04 marca 2004r. Nr II-2/415/9/2004 w sprawie:

- zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych wartości wydanych dla pracowników napoi w postaci wody mineralnej, herbaty, kawy, śmietanki oraz cukru z możliwością dostępu bez ograniczeń;

- zaliczenia w koszty uzyskania przychodów Spółki kwot wydatkowanych na zakup ww. napoi;

Dyrektor Izby Skarbowej działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm.) zmienia informację udzieloną przez I Urząd Skarbowy w Zielonej Górze i wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z przepisem art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolna od podatku jest wartość świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy. Aktami normującymi zasady bezpieczeństwa i higieny pracy są m.in.:

- rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 169, poz. 1650);

- rozporządzenie Rady Ministrów z 26 maja 1996r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz. U. Nr 60, poz. 279).

Przepisy § 112 oraz § 113 rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy nakładają na pracodawcę obowiązek zapewnienia wszystkim pracownikom wodę zdatną do picia lub inne napoje, a pracownikom zatrudnionym stale lub okresowo w warunkach szczególnie uciążliwych oprócz wody inne napoje, których ilość, rodzaj i temperatura powinny być dostosowane do warunków wykonywania pracy i potrzeb fizjologicznych pracowników. Miejsce czerpania wody zdatnej do picia powinno się znajdować nie dalej niż 75 m od stanowiska pracy.

Zasady zaopatrzenia w napoje pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnie uciążliwych określają przepisy rozporządzenia w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów. Zgodnie z § 4 rozporządzenia pracodawca zapewnia napoje w ilości zaspakajającej potrzeby pracowników, zimne lub gorące odpowiednio do warunków wykonywania pracy. Ustawodawca w § 4 ust. 1 określił te warunki, jako:

1) gorący mikroklimat, charakteryzujący się wartością wskaźnika obciążenia termicznego (WBGT) powyżej 25 °C;
2) zimny mikroklimat, charakteryzujący się wartością wskaźnika siły chłodzącej powietrza (WCI) powyżej 1000;
3) temperatura otoczenia poniżej 10 °C lub powyżej 25 °C - przy pracach na otwartej przestrzeni;
4) wysiłek fizyczny powodujący w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet;
5) temperatura na stanowisku pracy powyżej 28 °C spowodowana warunkami atmosferycznymi.

Wobec powyższego świadczenia w postaci herbaty, kawy, śmietanki czy cukru na rzecz pracowników Biura, którzy nie pracują w powyżej opisanych warunkach oraz mają możliwość korzystania z ujęcia wody pitnej, nie mieszczą się w świadczeniach rzeczowych wynikających z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, tym samym ich wartość podlega opodatkowaniu.

Odnośnie zaliczenia w koszty uzyskania przychodów Spółki kwot wydatkowanych na zakup przedmiotowych napoi, Dyrektor Izby Skarbowej stwierdza, iż zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za koszty uzyskania przychodów uznaje się wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem enumeratywnie wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy. Wydatki poniesione przez Podatnika na zakup wskazanych przez Niego napoi zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów z uwagi na fakt, iż po pierwsze stanowią one wydatki pośrednie na rzecz pracownika oraz po wtóre nie zostały wymienione w art. 23 ust. 1 ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj