Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-2-443/30/2004
z 28 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
D-2-443/30/2004
Data
2004.05.28



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
bilety
podstawa opodatkowania
zakładowy fundusz świadczeń socjalnych


Pytanie podatnika
Czy wypłata świadczenia urlopowego podlega opodatkowaniu podatkiem VAT ?
Czy świadczenie na rzecz pracowników nieodpłatnych usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT ?


Działając na podstawie przepisu art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz.926 z późn. zm.) w związku z pismem Strony z dnia 13.05.2004 r. (data wpływu do Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie 17.05.2004 r. ) informuję:

1) Strona tworzy Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Na podstawie Regulaminu Funduszu przewiduje wypłatę świadczeń urlopowych.

Przekazanie pracownikom pieniężnych świadczeń urlopowych nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ), gdyż nie mieści się w kategorii odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług na terytorium kraju zdefiniowanych w art. 7 i art.8 powołanej ustawy o VAT.

2) Strona planuje sfinansowanie z Funduszu Socjalnego zakupu biletów do kina i przekazanie ich nieodpłatnie pracownikom.

Zakup biletów do kina stanowi potwierdzenie nabycia usług związanych z wyświetlaniem filmów (PKWiU 92.13.11).

Powyższe działanie mieści się w zakresie definicji działalności socjalnej sformułowanej w przepisie art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 z późn. zm.) w ramach usługi świadczonej przez pracodawcę na rzecz różnych form działalności kulturalno - oświatowej.

Wydatków poniesionych przez Stronę na nabycie biletów zgodnie z przepisem art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów jako wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

Przepis art. 88 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 , poz. 535 ) stanowi , że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków nieistotnych dla przedstawionych przez Stronę okoliczności.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 , poz. 535 ) opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na podstawie przepisu art. 8 ust. 2 powołanej ustawy o VAT nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste m.in. pracowników podatnika oraz wszelkie inne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług zawiązanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

Biorąc powyższe ustalenia pod uwagę, opisaną przez Stronę czynność należy uznać za nieodpłatną usługę na cele osobiste jej pracowników nie związaną z prowadzeniem przedsiębiorstwa, w stosunku do której nie przysługiwałoby prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związaną z tą usługą i jako taką nie podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj