Interpretacja Urzędu Skarbowego w Myszkowie
US-PP/4430-3/04
z 19 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-PP/4430-3/04
Data
2004.03.19



Autor
Urząd Skarbowy w Myszkowie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
opłata administracyjna
opłata targowa
stawki podatku
zużycie towarów
zużycie własne
zwolnienia przedmiotowe
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Jak należy opodatkować podatkiem VAT czynności urzędowe, od których pobierane są opłaty administracyjnne lub opłata skarbowa?

Jaką stawką podatku VAT opodatkowana jest opłata targowa?

Czy spożycie artykułów spożywczych na posiedzeniach komisji lub sesji przez radnych lub sołtysów jest opodatkowane podatkiem VAT?


Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów usług podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W myśl art. 7 ust. 1 pkt. 2 ww. ustawy usługi w zakresie administracji publicznej, są zwolnione od podatku VAT.

W świetle powyższego należy stwierdzić, że niżej wymienione czynności urzędowe o charakterze publicznoprawnym, od których pobierane są należności w formie opłaty administracyjnej, jak również opłaty skarbowej są zwolnione z podatku od towarów i usług:

  • za sporządzanie testamentu
  • za wpis do ewidencji działalności gospodarczej
  • za wydanie decyzji o warunkach zabudowy
  • za wydanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych
  • za wydanie wpisu z planu zagospodarowania przestrzennego
  • za wydanie wyrysu planu zagospodarowania przestrzennego
  • za wydanie poświadczenia osobistego prowadzenia gospodarstwa rolnego.

Jednocześnie wyjaśniam, że spożycie na posiedzeniach komisji czy sesjach rady przez ich członków artykułów spożywczych nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, gdyż nie jest wymienione jako czynność podlegająca opodatkowaniu w art. 2 ustawy o VAT.

Wskazać należy, iż pobierane przez właściwe organy podatkowe, w rozumieniu art. 13 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa, opłaty targowe oraz pozostałe zobowiązania podatkowe nie są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Do czynności podlegających opodatkowaniu zalicza się wyłącznie czynności określone w art. 2 ustawy o podatku VAT. W związku z tym wpływy uzyskane z podatków i opłat lokalnych (w tym również opłaty targowej) nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Natomiast działalność polegająca na pobieraniu opłaty targowej na zlecenie (ściąganie należności w czyimś imieniu) sklasyfikowana w grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług 74.84.12-00.00 "Usługi świadczone przez agencje inkasa" jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podatku w wysokości 22%, na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Podstawę opodatkowania czynności wynikających z umowy zlecenia, agencyjnej lub pośrednictwa dla zleceniobiorcy lub innej osoby świadczącej usługi o podobnym charakterze stanowi kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzeń za wykonane usługi, zmniejszona o kwotę podatku (art. 16 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT).

Niniejsza informacja została sporządzona wg stanu prawnego obowiązującego do dnia 30.04.2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj