Interpretacja Urzędu Skarbowego w Rybniku
PD3/423/1/12071/2004
z 30 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD3/423/1/12071/2004
Data
2004.03.30



Autor
Urząd Skarbowy w Rybniku


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów



Zgodnie z przepisem art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity – Dz. U. Nr 54, poz. 654 ze. zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodu kar umownych i odszkodowań z tytułu :

  • wad dostarczonych towarów,
  • wad wykonanych robót i usług,
  • zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad,
  • zwłoki w usunięciu wad towaru,
  • zwłoki w usunięciu wad wykonanych robót i usług.

Z powyższego wynika, że tylko określone w powołanym wyżej przepisie kary umowne i odszkodowania nie stanowią kosztów uzyskania przychodu, zatem pozostałe nie wymienione w tym przepisie kary i odszkodowania będą stanowiły taki koszt – z uwzględnieniem ogólnych przesłanek zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodu zawartych w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy. Z brzmienia powołanego wyżej art. 15 wynika, iż o możliwości zaliczenia danego wydatku do kosztów uzyskania przychodu decyduje łączne spełnienie następujących przesłanek:

  1. uzyskanie przychodu,
  2. istnienie związku przyczynowo – skutkowego pomiędzy poniesionym wydatkiem, a uzyskanym przychodem,
  3. prawidłowe udokumentowanie poniesionego wydatku.

Poniesione wydatki wynikające z wyroku Sądu Okręgowego, mają związek z działalności operacyjną firmy ponieważ obowiązek ich zapłaty jest skutkiem wykonywanej działalności, która obarczona jest dużym ryzykiem (usługi ochrony i konwoju). Wypłacana poszkodowanemu kontrahentowi kwota wynikająca z powołanego wyżej wyroku Sądu Okręgowego stanowi równowartość utraconych przez konwojowanych środków pieniężnych wraz z należnymi odsetkami ustawowymi.

Jak z pisma wynika firma ubezpieczeniowa nie wypłaciła jeszcze, z powyższego tytułu odszkodowania, ponieważ istotne jest dla niej rozstrzygnięcie sprawy karnej jaka toczy się w stosunku do pracowników. W zależności od wyroku w sprawie karnej ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie lub też od tego odstąpi.

W przypadku wpłaty odszkodowania wynikającego z polisy ubezpieczeniowej lub też z innego źródła, kwotę tego odszkodowania będzie miała obowiązek zaliczyć do przychodów do opodatkowania.

W uzupełnieniu pisma Naczelnika Urzędu Skarbowego Dyrektor Izby Skarbowej zauważa, iż:

Spółka będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki w postaci comiesięcznych rat należnych hurtowni jeżeli poniesiony wydatek spełni wszystkie wymienione w ww. piśmie wymogi, a usługa której dotyczy nie została wykonana wadliwie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj