Interpretacja Urzędu Skarbowego w Żninie
PDOF-415/1/2004
z 5 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDOF-415/1/2004
Data
2004.02.05



Autor
Urząd Skarbowy w Żninie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
remanent likwidacyjny


Pytanie podatnika
Dotyczy ustalenia dochodu na dzień zakończenia działalności gospodarczej.


Na podstawie art.14a par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 z późn. zam.) w odpowiedzi na pismo z dnia 07.01.2004r. w sprawie udzielenia informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Żninie wyjaśnia.

Na podstawie par. 27 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 roku w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152 poz. 1475) podatnicy są zobowiązani do sporządzania i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego, a także w razie zmiany wspólników, zmiany proporcji udziałów wspólników lub likwidacji działalności.

Zgodnie z art. 24 ust 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznym (Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn.zm.) w razie zawiadomienia urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej,dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów ( surowców ) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych,braków i odpadów oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, nie będących środkami trwałymi – takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy,poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił - w roku podatkowym poprzedzających rok, w którym nastąpiła likwidacja. W takim przypadku za ostatni miesiąc działalności należy złożyć w ustawowo przewidzianym terminie deklarację PIT- 5 wraz z załącznikiem PIT – 5 X. Za datę likwidacji działalności gospodarczej uważa się datę określoną w zawiadomieniu,o którym mowa w zdaniu poprzednim.

Sposób obliczania dochodu z działalności gospodarczej u podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów, określony jest w art. 24 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl powołanego przepisu dochodem z działalności jest różnica pomiędzy przychodem a kosztami uzyskania odpowiednio powiększona lub pomniejszona o różnicę między wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych, materiałów, (surowców ) podstawowych i pomocniczych,półwyrobów,wyrobów gotowych, braków i odpadów. Jeżeli prowadzący działalność sporządza remanenty za okresy miesięczne lub sporządzenie remanentu zarządzi Naczelnik Urzędu Skarbowego, to wówczas zaliczkę na podatek dochodowy należy obliczyć w sposób analogiczny jak wyżej.

Przepis określający co jest dochodem z działalności gospodarczej stanowi,iż konieczne jest uwzględnienie różnicy pomiędzy wartością spisu z natury na początek roku podatkowego a wartością spisu z natury na dzień likwidacji działalności. Biorąc pod uwagę, iż pytanie dotyczy ustalenia dochodu na dzień zakończenia działalności gospodarczej, należy przyjąć że chodzi tu o różnicę między wartością towarów na początek roku i wartością spisu z natury na dzień likwidacji.

W związku z powyższym nie musi Pan zatem uwzględniać wartości spisu towarów na koniec miesiąca wrzesień 2003r., którego to sporządzenie zarządził Naczelnik Urzędu Skarbowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj