Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce
SD/415-25/04
z 26 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
SD/415-25/04
Data
2004.05.26



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
aport
koszty uzyskania przychodów
objęcie (nabycie) akcji
wartość nominalna
wkłady niepieniężne


Pytanie podatnika
Czy obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych zostaje przesunięty w czasie do chwili odpłatnego zbycia akcji, objętych w podwyższonym kapitale akcyjnym spółki akcyjnej, w przypadku gdy objęcie to następuje w zamian za wniesiony do niej aport w postaci posiadanych przez podatnika akcji spółki akcyjnej objętych w 1999 r. w zamian za wkład niepieniężny (nieruchomość)?


Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy z dn. 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. W tym przypadku przychód podatkowy zgodnie z art. 17 ust. 1a pkt 2 powstaje w dniu wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki.

Natomiast koszt uzyskania takiego przychodu zgodnie z art. 22 ust. 1e pkt 2 lit. a ustala się na dzień objęcia udziałów (akcji) w spółce. Sposób ustalenia jego wysokości zależy od przedmiotu wkładu.I tak, jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni kosztem uzyskania jest:- wartość nominalna wnoszonych w formie wkładu niepieniężnego udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni, w przypadku gdy wnoszone udziały (akcje) zostały uprzednio objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.Zgodnie z regulacją art. 22 ust. 1i. ustawy, jeżeli podatnik w związku z obejmowaniem udziałów (akcji) w zamian za wkład niepieniężny poniósł wydatki związane z objęciem tych udziałów (akcji), to wydatki te powiększają koszty uzyskania przychodów, o których mowa w powołanym wyżej art. 22 ust. 1e.

Zgodnie ze art. 30b ust. 1 ustawy od dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Na podstawie przepisu art. 30b ust. 2 pkt 5 ustawy dochodem, o którym mowa powyżej (w ust. 1) jest różnica pomiędzy wartością nominalną objętych udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1e – osiągnięta w roku podatkowym.

W przypadku późniejszego odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce, objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, na dzień zbycia tych udziałów (akcji) koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości nominalnej wartości objętych udziałów (akcji) z dnia ich objęcia.De facto to, co wcześniej było przychodem z tytułu objęcia udziałów (akcji), w momencie ich odpłatnego zbycia staje się kosztem podatkowym. Przyjąć należy, że art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma zastosowania do sytuacji, gdy przeniesienie akcji następuje poprzez ich wniesienie do innej spółki w formie aportu.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny wynikający z zapytania oraz stan prawny obowiązujący w dniu udzielenia odpowiedzi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj